Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Szkoły pełne emerytów. Bo młodym nie bardzo uśmiecha się posada nauczyciela

Dyrektorzy szkół z konieczności coraz częściej ściągają do pracy emerytowanych nauczycieli. W ten sposób próbują łatać braki kadrowe.
Szkoły pełne emerytów. Bo młodym nie bardzo uśmiecha się posada nauczyciela

Autor: Canva

Starsi nauczyciele od zawsze uczyli, ale teraz skala tego zjawiska jest niepokojąco wysoka. Wyliczenia przedstawia „Rzeczpospolita”.

„Jak wskazują edukacyjni aktywiści, choć w ciągu roku (od lutego 2023 do lutego 2024) liczba nauczycieli wzrosła o ok. 30 tys. – z 691 tys. do 722 tys., to niepokoi struktura wieku pedagogów. Bo do szkoły wracają głównie nauczyciele w starszym wieku i emeryci, a rezygnują z pracy w niej ludzie młodzi” – czytamy.

Nauczyciel 60 plus

Okazuje się, że w ciągu ostatniego roku do przedszkoli i szkół wróciło 34 tys. nauczycieli mających 51-60 lat oraz 25 tys. w wieku 61 plus.

Jednocześnie ubyło młodszych. To minus 13 tys. osób w wieku do 26 lat i kolejnych 7 tys. między 26 a 30 rokiem życia. Dziennik wylicza, że nauczyciele mający mniej niż 30 lat stanowią zaledwie 8 proc. wszystkich zatrudnionych.

Dla porównania – 5,1 proc. stanowią osoby w wieku emerytalnym.

Brak młodych

Dzieje się tak, bo brakuje młodych do pracy. Nie chcą być nauczycielami. I na pewno do zawodu nie zachęca pensja. 

20 czerwca w MEN ma się spotkać specjalny zespół, żeby rozmawiać o podwyżkach. Tymczasem nauczyciele już powiedzieli, czego oczekują.

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce 15-procentowej podwyżki dla nauczycieli mianowanych już od września. Dla pozostałych od 2025 roku. 

Kolejnym postulatem związkowców jest potraktowanie szkolnej wycieczki, na którą nauczyciel jedzie jako opiekun, jak pracy w godzinach ponadwymiarowych.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów