Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Masz niepotrzebny sprzęt elektroniczny? Oddaj go do paczkomatu

Masz niepotrzebny sprzęt elektroniczny? Oddaj go do paczkomatu
pexels-polina-tankilevitch-4440987-ink
Mieszkańcy Rzeszowa mogą bezpłatnie oddać niepotrzebny sprzęt elektroniczny do paczkomatów InPost. To kolejny sposób na recykling elektrośmieci, jaki uruchomiono w mieście.

Segregacja odpadów, a co za tym idzie selekcja i ponowne wykorzystanie surowców wtórnych to kluczowe zadanie w kwestii ekologii. Zużyty sprzęt elektroniczny w Rzeszowie można oddawać w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Cyklicznie miasto organizuje także zbiórkę obwoźną, a od października na osiedlach stawiane są pojemniki na urządzenia o niewielkich gabarytach.

Dodatkowo jesienią rozstawiono w mieście 35 pojemników na elektroodpady niewielkich gabarytów. Można do nich wrzucać małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm, a więc np. suszarki, tostery, aparaty fotograficzne czy telefony.

- Działania proekologiczne w naszym mieście to jeden z priorytetów. Podejmujemy szereg inicjatyw, by Rzeszów był nie tylko smart city, ale także green city. Zależy nam, aby wszyscy mieszkańcy mogli szybko i całkowicie bezpiecznie dla środowiska oddać elektryczne śmieci, które dzięki selektywnej zbiórce mogą dostać drugie życie – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Akcja RePaczka


Najnowsze rozwiązanie Rzeszów realizuje wspólnie z firmą kurierską InPost oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko. Akcja RePaczka umożliwia bezpłatne oddanie zużytych urządzeń do paczkomatów InPost. Wystarczy przygotować paczkę, wypełnić formularz, który znajduje się na stronie https://re-paczka.pl/ i nadać bez żadnych dodatkowych warunków i opłat.

- Ze sprzętów elektrycznych i elektronicznych jesteśmy w stanie odzyskać tworzywa sztuczne, metale żelazne, nieżelazne oraz szlachetne – tłumaczy Krzysztof Kieszkowski.

Można oddać laptopy, komputery, telefony, tablety, małe AGD, radia, sprzęt audio, wideo, fotograficzny, elektronarzędzia, zabawki elektroniczne, a nawet drony czy sprzęt sportowy. Nie można natomiast przesyłać baterii, źródeł światła, odpadów medycznych czy chemicznych oraz sprzętu niekompletnego. Paczka trafi do profesjonalnej firmy, w której zostanie sprawdzona pod kątem sprawności i możliwości ponownego wykorzystania. W ten sposób odesłany sprzęt może być ponownie wykorzystany zgodnie z zasadami reuse.

- Oddając sprzęt, z którego już nie korzystamy, dajemy mu szansę na to, by wrócił na rynek. Może być używany przez kolejną osobę lub instytucję. W ten sposób dbamy o środowisko naturalne, ponieważ koszt wyprodukowania nowego urządzenia i jego ślad węglowy jest o wiele wyższy niż przedmiotu, który ponownie wykorzystujemy”- podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Gdy w RePaczce znajdą się sprzęty, których serwis nie będzie możliwy lub przekroczy koszt produkcji, urządzenie zostanie przekazane do profesjonalnych zakładów przetwarzania i poddane recyklingowi.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów