Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Rzeszów Breakout Days 2024! [FOTORELACJA]

Od wczoraj, 14 września, w Rzeszowie odbywa się Festiwal Breakout Days. Pogoda nie przeszkodziła fanom muzyki blues'a. Koncerty i wydarzenia przeniesiono do Rzeszowskich Piwnic. Zobacz zdjęcia!
Rzeszów Breakout Days 2024! [FOTORELACJA]

Źródło: Materiały prasowe Urzędu Miasta Rzeszów

Wydarzenie skupiło w sobie kilka koncertów. Spotkanie fanów bluesa i gitarowego brzmienia poprzedził wykład "Naprzód Breakout!" który poprowadzili Jakub Pawłowski oraz Wojciech Kwieciński. Jak zapewniła Estrada Rzeszowska:

- Pomimo niesprzyjającej aury udało mam się wybrać pod pomnik Tadeusza Nalepy, by oddać mu mu muzyczny hołd i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie 💙.

Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, saksofon i głośnik

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, głośnik, gitara i tekst

Następnie - również w przestrzeni Rzeszowskich Piwnic - odbył się koncert "Wspólne granie dla Nalepy". 

Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, dziecko, gitara, akordeon, skrzypce i tłum
Może być zdjęciem przedstawiającym 14 osób, gitara, saksofon, akordeon, skrzypce, tłum i tekst
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, gitara, akordeon i tłum
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, pomnik i tekst
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, tłum i Brama Brandenburska
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, skrzypce, akordeon, gitara, tłum i tekst
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, akordeon, gitara, skrzypce, Brama Brandenburska, tłum i tekst
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, akordeon, gitara, ulica i tekst

 

Kim był Tadeusz Nalepa?

 

Ukończył szkołę muzyczną w Rzeszowie w klasach skrzypiec, klarnetu i kontrabasu. Dostał wyróżnienie w kategorii duetów na II „Festiwalu Młodych Talentów” w Szczecinie w 1963 wraz z Mirą Kubasińską, jego późniejszą żoną. 9 stycznia 1964 pobrali się w Urzędzie Stanu Cywilnego w Wałbrzychu.

W 1965 założył grupę Blackout. Początkowo wraz z zespołem wykonywał standardy z repertuaru The Beatles i The Rolling Stones, a z czasem zaczął komponować muzykę do tekstów poety Bogdana Loebla. Pierwszy koncert zespołu odbył się 3 września 1965 w rzeszowskim klubie „Łącznościowiec”. Tadeusz Nalepa nagrał z tym zespołem płytę długogrającą Blackout oraz sześć mniejszych wydawnictw. Zespół istniał do końca 1967.

W 1968 założył grupę Breakout, z którym przez 13 lat istnienia nagrał 10 płyt. W 1982 zadebiutował jako solista w Hali „Gwardii” w Warszawie w koncercie „Rock-Blok”. W 1982 nagrał płytę z Izabelą Trojanowską. W 1983 podczas koncertów towarzyszyli mu: Ryszard Olesiński (gitara), Andrzej Nowak (gitara), Bogdan Kowalewski (gitara basowa), Marek Surzyn (perkusja). Punktem zwrotnym w jego solowej karierze było widowisko Breakout wraca do domu (25 maja 1985). W drugiej połowie lat 80. regularnie koncertował, najczęściej z zespołem w składzie: Andrzej Nowak (gitara), Bogdan Kowalewski (gitara basowa), Jarosław Szlagowski (perkusja). Z muzykami tymi nagrał płytę Live 1986 (na instrumentach klawiszowych towarzyszył im Rafał Rękosiewicz) oraz album Sen szaleńca (również z udziałem Rafała Rękosiewicza i Tomasza Szukalskiego- na saksofonie)

W 1986 czasopismo muzyczne „Jazz Forum” (ankieta) przyznało mu tytuł najlepszego: muzyka, kompozytora i gitarzysty. Wraz z innymi laureatami tego plebiscytu wziął udział w koncertach Blues/Rock Top '86. Nawiązał owocną współpracę z zespołem Dżem, z którym nagrał płytę Numero Uno.

W 1988 po jego występach za granicą wydał podwójny album To mój blues, zawierający nagrania z lat 1982–1988. Wydając w 1993 płytę Jesteś w piekle, użył nazwy Nalepa-Breakout, jednak przy jej reedycji pozostawił już tylko swoje nazwisko. W tym samym roku został laureatem nagrody im. Marii Jurkowskiej przyznawanej przez Program III Polskiego Radia.

Kolejne płyty – jako Tadeusz Nalepa – nagrywał z różnymi składami. Ostatnią jest płyta DVD z 2006 roku Rzeka Dzieciństwa – 60 urodziny z zapisem koncertu, który odbył się 22 listopada 2003 w Hali Podpromie w Rzeszowie. Ostatnim wydawnictwem, które ukazało się za życia artysty był wydany 2 października 2006 box pt. Tadeusz Nalepa 1992-2002, który składa się z reedycji 13 albumów z całego okresu kariery muzyka. Dwie z tych płyt mają faktycznie charakter premierowy. Są to: Śmierć Dziecioroba (muzyka do filmu o takim samym tytule, za którą Nalepa otrzymał w 1991 Nagrodę Specjalną Jury na XVI Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) oraz Poznań-Giełda-Live (zawarte na tej płycie nagrania po raz pierwszy ukazały się w roku 1985 na kasecie magnetofonowej zatytułowanej Tadeusz Nalepa). Do boxu została dodana obszerna książeczka zawierająca opowieść o życiu muzyka spisana przez Tomasza Paulukiewicza.

Ostatnie trzy lata życia grał ze szczecińską grupą Free Blues Band Andrzeja Malcherka, w tym składzie zagrali ostatni koncert w życiu artysty: 12 sierpnia 2006 w Trzyńcu w Czechach.

W ostatnich latach życia poważnie chorował. Ze względu na niewydolność nerek był dializowany, a w 1992 miał przeszczepioną nerkę. Zmarł 4 marca 2007 w wyniku ciężkiej choroby nerek. Został pochowany dnia 12 marca 2007 na cmentarzu Powązkowskim. W pogrzebie artysty uczestniczyła rodzina, licznie przybyli fani i przyjaciele.

Jego synem z małżeństwa z Mirą Kubasińską jest gitarzysta Piotr Nalepa. Drugą żoną Nalepy od 1989 była Grażyna Dramowicz, występująca wspólnie z nim w jego projektach solowych od 1993.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów