poniedziałek, 19 kwietniaWiadomości które się liczą

Zatrzymano kolejnego pijanego kierowcę w Rzeszowie

Kierowca kradzionego volkswagena został zatrzymany przez policjantów. Od mężczyzny wyczuwalny był alkohol i zachowywał się bardzo agresywnie. To niestety nie pierwsza opisywana przez nas taka historia. 

Kierował bez uprawnień i nie zatrzymał się do kontroli

Wczoraj w nocy, około godziny 2:00, policjanci otrzymali zgłoszenie o kradzieży samochodu marki Volkswagen Passat. Do zdarzenia miało dojść na ulicy Asnyka. Dojeżdżając na miejsce, na ulicę Piłsudskiego policjanci zauważyli volkswagena. Mimo podania sygnałów do zatrzymania kierujący nim mężczyzna zaczął uciekać. Po krótkim pościgu policjanci zatrzymali go przy ulicy Sondeja.

Kierującym okazał się 39-letni mieszkaniec Rzeszowa. Od mężczyzny wyraźnie było czuć alkohol, zachowywał się bardzo agresywnie. Odmówił poddania się badaniu trzeźwości. W związku z tym został przewieziony do szpitala, gdzie pobrano od niego krew. Okazało się również, że nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem. Do wyjaśnienia sprawy mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie.

Jeżeli badanie potwierdzi, że był pijany grozi mu odpowiedzialność za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Odpowie również za niezatrzymanie się do kontroli. Policjanci ustalają także czy mężczyzna wszedł w posiadanie samochodu, w wyniku przestępstwa.

 

Jakie są kary za jazdę po alkoholu w 2021 roku?

Kary za jazdę po wpływem alkoholu różnią się w zależności od stężenia alkoholu we krwi. Zgodnie z prawem, jazda w stanie po spożyciu alkoholu jest ,,tylko” wykroczeniem. Natomiast wsiadanie za kółko w stanie nietrzeźwości to przestępstwo, za które sąd wymierza karę na podstawie kodeksu karnego.

Stan po spożyciu alkoholu a nietrzeźwość

0,2-0,5‰ – stan po spożyciu alkoholu

powyżej 5‰ – uznaje się stan nietrzeźwości

Kary za jazdę w stanie po użyciu alkoholu

Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń (k.w.), prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu grozi:

  • grzywna od 50 zł do 5000 zł lub areszt do 30 dni;
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
  • 10 punktów karnych.
Kary za jazdę w stanie nietrzeźwości

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu grozi:

  • grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia;
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat;
  • kara pieniężna od 5000 zł do 60000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej);
  • 10 punktów karnych.

 

 

 

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze