poniedziałek, 19 kwietniaWiadomości które się liczą

Zabytkowa willa Kotowicza stanie się własnością miasta?

Projekt uchwały znalazł się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta. Radni chcieliby, aby władze Rzeszowa zaproponowały jej właścicielowi kupno, albo zamianę budynku za inną własność.

 

Treść projektu uchwały

Budynek powstały w 1928 roku znajduję się przy ul. Dekerta, po sąsiedzku z letnim pałacem Lubomirskich. Przed laty zamieszkiwał tam płk. Jan Stefan Kotowicz, ostatni dowódca 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Willa, to miejsce, które powiązane jest z ważną osobą dla historii Rzeszowa, dlatego postanowiono zrobić coś w tej sprawie.

Treść projektu uchwały brzmi następująco: ,,Wyraża się wolę przejęcia na własność Gminy Miasta Rzeszów nieruchomości położonej w Rzeszowie przy ul. Dekerta 4, stanowiącej zespół willowy (willa, ogród, taras ogrodowy, fontanna kamienna, ogrodzenie z bramą wjazdową) wpisany do rejestru zabytków pod numerem A-1336 z 115.02.2016, powszechnie znany jako ,,Willa Kotowicza”.

 

Willa zostanie przeznaczona na cele kulturalne?

Temat zapomnianej willi Kotowicza pojawił się kilka lat temu, kiedy obecny właściciel nieruchomości planował zburzenie obiektu i wybudowanie na tym miejscu sześciokondygnacyjnego bloku. Wojewódzki Konserwator Zabytków, aby objąć dom ochroną konserwatorską, wpisał go do rejestru zabytków. Obecnie willa popada w ruinę, dlatego postanowiono podjąć dodatkowe działania.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu uchwały: ,,Willa płk. J. Kotowicza oraz teren na jakim się znajduje jest objęty ochroną konserwatorską. Sam budynek oprócz walorów architektonicznych posiada także wartość historyczną i emocjonalną, ponieważ płk. J. Kotowicz odegrał znacząca rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Z uwagi na to, że obecny właściciel budynku nie dokonuje niezbędnych remontów, willa popada w ruinę co grozi jej w najbliższym czasie zawaleniem. W związku z planami  obecnego właściciela wybudowania na jej miejscu budynku mieszkalnego, wskazywanym jest podjąć próbę przejęcia obiektu oraz terenu na rzecz Gminy Miasta Rzeszów, dokładnie niezbędnego remontu oraz przeznaczenia budynku na cele kulturalne. Działania te przyczynią się do upamiętnienia postaci płk. J. Kotowicza oraz ochroni teren o wyjątkowych walorach architektonicznych i historycznych przed przypadkową zabudową”.

Za tydzień radni ponownie zajmą się willą Kotowicza. Pomysłów na zagospodarowanie budynku jest wiele: od stworzenia tam małego muzeum samego płk. Jana Kotowicza aż po adaptację obiektu na potrzeby nowej siedziby Rady Miasta.

 

 

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze