Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Za nami drugi dzień Kongresu 590

Za nami drugi dzień Kongresu 590
IMG_20221118_101739
Zakończył się drugi dzień 7. edycji Kongresu 590. Tematem wiodącym tej odsłony Kongresu była współpraca międzynarodowa państw Trójmorza. Wśród obszarów tematycznych znalazły się tematy takie jak polityka, bezpieczeństwo, gospodarka, rolnictwo, żywność, technologia, transport, logistyka, energetyka, ekologia, wyzwania społeczne, nauka, kultura i zdrowie.

Z punktu widzenia regionu to jest niewątpliwie sprawa pewnego prestiżu, bo na Kongres 590 przyjeżdżają osoby znaczące, które nie odwiedzają Podkarpacia często. To z jednej strony okazja, by o sprawach regionalnych porozmawiać z osobami, które mają wpływ i podejmują decyzje, także w wymiarze choćby ogólnokrajowym. Z drugiej strony, w kontekście tego, że jesteśmy w tej chwili województwem przy froncie, jest to powiew normalności. My, mieszkańcy regionu, potrzebujemy tego, żeby choć na trochę odłożyć sprawę kryzysu i konfliktu zbrojnego na Ukrainie, sprawę uchodźców, na rzecz właśnie zajmowania się inną tematyką i niewątpliwie jest to okazja do tego, by ta inna tematyka wybrzmiała. Kwestie społeczne, prawne czy wreszcie gospodarcze i ekonomiczne, które są podejmowane, nie muszą oscylować tylko wokół tego, czym żyje na bieżąco Podkarpacie.” - powiedziała nam Wojewoda Podkarpacki, Ewa Leniart.

Zapytaliśmy Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego, Sylwestra Czopka, o jego zdanie na temat organizacji tak prestiżowego wydarzenia jak Kongres 590 w murach rzeszowskiej alma mater.
To nietypowe wydarzenie. To jest coś, co mieści się w kręgu oddziaływania Uniwersytetu jako ważnej jednostki naukowej i dydaktycznej na problemy społeczne, którymi żyjemy i jak możemy pomóc jako naukowcy, dydaktycy w trudnych momentach. Jest to istotne zwłaszcza w tym roku, w sytuacji gdzie u progu mamy wojnę i trzeba trochę przewartościować nasze poglądy i przyzwyczajenia. Ważne jest, aby robić to razem.”

Uczestnicy Kongresu 590 mieli dziś do wyboru debaty dotyczące m.in. bezpieczeństwa energetycznego Polski, powszechnej obrony cywilnej, wyzwań w kontekście kryzysu wojennego w Ukrainie czy zielonej transformacji energetycznej w czasach kryzysu. Były członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Łukasz Hardt, doradca Prezydenta RP prof. Andrzej Zybertowicz, dr Artur Bartoszewicz oraz Prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza dr hab. Mariusz Ruszel - to tylko kilka z nazwisk, które znalazły się wśród prelegentów dzisiejszego wydarzenia.

Dzisiejsze wydarzenie rozpoczęła debata pt. Polityka społeczna w dobie inflacji. Czy opłaca nam się inwestować w rodzinę?”. W panelu uczestniczyli Wojewoda Podkarpacka Ewa Leniart, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, profesor Jan Paradysz, dr Katarzyna Obłąkowska z Instytutu Finansów oraz Wiceprezes Zarządu PRF S.A. Bartosz Marczuk. Zwrócili oni uwagę na zagadnienia takie jak aktywizacja zawodowa kobiet czy likwidacja obszaru biedy poprzez wprowadzanie programów socjalnych. Doktor Obłąkowska powiedziała, że nasz naród odbiera program Rodzina 500 Plus jako szansę na lepsze życie, a w demografii zauważalne są jego skutki. Polacy widzą w tym wsparcie rządzących. To, co jest robione obecnie w kwestii polityki socjalnej jest dobre.”  - stwierdziła.
Profesor Jan Paradysz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zaznaczył, że Polska była jednym z ostatnich krajów w Europie, który wdrożył taki program, a w tej chwili w państwie mamy wysoki poziom dzietności.
Rozmawiano także na temat początkowego nastawienia do programu Rodzina 500 Plus.
Nie ma nic cenniejszego niż ludzie. Inwestowanie w ludzi trzeba i opłaca się robić.” - podkreślał Bartosz Marczuk. 
Z kolei Marlena Maląg podsumowała debatę mówiąc, że „inwestycja w rodzinę jest inwestycją w kapitał ludzki, dlatego w rodzinę warto inwestować. Od siedmiu lat w Polsce prowadzimy politykę prorodzinną. Na początku było to dla nas duże wyzwanie, bo tych świadczeń kiedyś nie było. Dopiero my je wprowadziliśmy. Dzięki temu zmieniło się oblicze finansowe polskich rodzin. Polityka prorodzinna powinna być długofalowa i konsekwentna. Państwo musi te rodziny wspierać, a rodziny muszą wiedzieć, na co mogą liczyć ze strony państwa. Tworzymy nowoczesną Polskę, która ma być liderem w Europie, a ma ona być oparta na rodzinie.”

Podczas Kongresu 590 stoiska wystawców odwiedził Prezydent RP. Andrzej Duda rozmawiał z wystawcami, samorządowcami oraz ludźmi biznesu. Zaprezentowali się przed nim m.in. laureaci Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP oraz podkarpackie startup’y. Prezydent zwiedził m.in. stoisko firmy zajmującej się przetwórstwem łososia - Suempol. W 2020 roku spółka otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. Andrzej Duda obejrzał także autobus firmy Autosan, który napędzany jest paliwem wodorowym.


Nazwa Kongresu 590 pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczone są towary wprowadzone do obrotu w naszym kraju.

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów