poniedziałek, 6 grudniaMasz ważny temat? Pisz na: redakcja@rzeszow-info.pl
Shadow

Za miesiąc otwarcie pierwszej takiej hali w naszym regionie

W lipcu nastąpi uroczyste otwarcie Uniwersyteckie Centrum Lekkoatletyczne Uniwersytetu Rzeszowskiego. Gościem imprezy ma być między innymi Tomasz Majewski, dwukrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich. W tym roku w hali mają zostać zorganizowane pierwsze poważne zawody.

Budynek hali został ukończony już wiosną, ale władze uczelni postanowiły nie spieszyć się z oddaniem obiektu do użytku. – Chcemy, aby hala została przekazana do użytku z pełnym wyposażeniem – mówi Maciej Ulita, rzecznik prasowy UR-u. – Odbył się przetarg na doposażenie sali, a sprzęt docierał z różnych krajów, na przykład z USA.

Hala przy ul. Cichej (blisko Akademików Laury i Filona) będzie należeć do najlepszych, najbardziej funkcjonalnych w Polsce. Projekt powstał w pracowni ArchiQuest Michał Jędrzejewski we współpracy z Grzegorzem Słapińskim z firmy Res-Arch. Głównym wykonawcą inwestycji jest Baudziedzic, działająca od 1998 roku firma budowlana z Rudnej Małej.

– Obiekt będzie porównywalny do tych, które znajdują się w Toruniu i Spale – mówi inżynier Rafał Kaczmarczyk, kierownik budowy UCL. – Jest wyposażony w nawierzchnię włoskiej firmy Mondo. Rozgrywano na niej między innymi Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata.

Nawierzchnia Mondo to dwustumetrowa, sześciotorowa bieżnia (będzie skomputeryzowana, wyposażona w czujniki badające m.in. nacisk stopy biegacza), plus 60-metrowa bieżnia prosta (osiem torów), a także 80-metrowa bieżnia rozgrzewkowa.

W hali będzie się znajdowała także skocznia do skoku w dal i trójskoku, rozbieg do skoku o tyczce, rzutnia do pchnięcia kulą, rzutu oszczepem, dwie mobilne skocznie do skoku wzwyż. – Na obiekcie znajdą się lustra weneckie, za nimi kamery termowizyjne – mówi Maciej Ulita.

Powierzchnia budynku to ponad 7,3 tysiąca metrów kwadratowych, wysokość – 11,75 m, szerokość – około 100 m, długość – ok. 83 m. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 51 818 310,00 zł. Inwestycja realizowana jest dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki (Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej) oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Lekkoatletyczna hala nie będzie jedyną, która złoży się na sportowy kompleks przy Cichej. W drugim etapie inwestycji powstanie hala, w której będą się mogły odbywać mecze koszykówki, siatkówki i nie tylko. Ta sala zostanie dolepiona do głównej bryły obiektu. Powstanie także obiekt do kształcenia, w którym znajdą się sale do nauki. Obok planowana jest budowa kortów, boisk.

Tomasz Ryzner

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Facebook