Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Wojewoda zapewnia, że województwo podkarpackie jest przygotowane do zimy

Wojewoda zapewnia, że województwo podkarpackie jest przygotowane do zimy
wojewoda
Na temat przygotowania do zimy rozmawiali wczoraj członkowie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Po spotkaniu służb z wojewodą odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której wojewoda Ewa Leniart poinformowała, że wszystkie służby gotowe są do nadchodzącej zimy. 

 

Wszystkie służby na terenie województwa gotowe są do zbliżającej się zimy. Rozmawiano na temat działań organizacyjno- logistycznych, prewencji i zagrożeń, które niesie zima. Rozmawiano o przygotowaniach PSP m.in odniesiono się do kwestii związanych z gotowością sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego do wykonywania działań ratowniczych związanych z zagrożeniami występującymi podczas okresu zimowego. Przedstawiciele policji odnieśli się działań prewencyjnych w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa, stanu infrastruktury przeciwpowodziowej, działań inspekcji sanitarnej, standardów utrzymania dróg i infrastruktury kolejowej, działalności inspekcyjno-kontrolnej w zakresie prawidłowości utrzymania obiektów budowlanych oraz  oceny gotowości do usuwania skutków awarii lokalnych sieci energetycznych spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Do zdań realizowanych w warunkach zimowych jest także GOPR. 





Jak wygląda pomoc dla osób bezdomnych i potrzebujących wsparcia? 

Według ankiety, która została przeprowadzona na terenie województwa w naszym regionie znajduje się 1035 osób bezdomnych, z czego 944 to mężczyźni, a 91 to kobiety. Osoby te w większości osoby po 60 roku życia. Służby jak zapewnia wojewoda zobowiązane są zwracać uwagę na bezdomnych. Zwłaszcza w czasie przymrozków i sprawdzać miejsca, gdzie przebywają. 

Poinformowano także, że w województwie podkarpackim funkcjonuje 27 placówek, które pomagają bezdomnych tj. 15 schronisk dla osób bezdomnych, 5 schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, 4 noclegownie, 3 ogrzewalnie. Na ten moment wszystkie te miejsca dysponują 812 miejscami noclegowymi, jeśli zajdą szczególne przypadki i wyjątkowo trudne warunki atmosferyczne są w stanie przyjąć dodatkowo 142 osoby (w sumie 954 miejsca).

Pod numerem telefonu 987 m0żna zgłosić w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego informacje o osobach potrzebujących, a także uzyskać informacje o placówkach, które są przygotowane do przyjęcia osób w potrzebie. 

Wojewoda poinformowała, że od wielu lat udziela organizacjom pozarządowym wsparcia finansowego w formie dotacji, które są przeznaczone na pomoc osobom bezdomnym, to te organizacje, które mają w swoim zakresie działalności pomoc społeczną. Środki skierowane do podmiotów niepublicznych, które mają pomóc administracji publicznej w tych zadaniach wynosiły 150 tysięcy złotych. Dotacje przyznano 13 podmiotom. Kolejnym programem, o którym wspomniano jest program ogłaszany przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”. Ministerstwo na ten program przeznaczyło środki w wysokości 954 900,00 zł.

Służby gotowe do działań w sezonie zimowym

Na temat przygotowania służb wypowiedział się również nadbryg. Andrzej Babiec, który przekazał informacje na temat przygotowania PSP, KRSG OSP i jednostek spoza systemu KSRG na okres zimowy. Jak zaznaczył najwięcej interwencji w okresie zimowym spowodowanych jest przez intensywne opady śniegu, oblodzenia szlaków komunikacyjnych. Do zadań jednostek straży pożarnych należy m.in usuwanie drzew, konarów połamanych podczas opadów śniegu, czy usuwanie nawiasów śnieżnych z budynków użyteczności publicznej. Komendant przypomniał także o akcji „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, która ma uświadomić Polaków na temat czadu. Więcej o tym tutaj.
Pomagamy również innych służbom w usuwaniu różnego rodzaju awarii. Do realizacji tych zadań mamy 28 jednostek ratowniczo-gaśniczych, w których służy blisko 1,5 tys. strażaków zawodowych PSP. Ponadto mamy 341 jednostek ochotniczych straży pożarnych, które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Łącznie służy w nich ponad 12 tys. strażaków ochotników. Dodatkowo mamy 927 innych jednostek OSP, które również są przygotowane i wyposażone w odpowiedni sprzęt ratowniczy do tego, żeby mogły udzielać właściwej pomocy – powiedział nadbryg. Andrzej Babiec.

Zastępca komendanta wojewódzkiego policji mł. insp. Jacek Juwą poinformował o tym jakie zadania ma do realizacji policja m.in działania prewencyjne i pomocowe wobec osób bezdomnych i samotnych. Przypomniał także o korzystaniu z Krajowej Mapy Zagrożeń i zachęcił do korzystania z tej mapy. "Jest ona doskonałym narzędziem wspierającym działania policji"- wspomniał przedstawiciel policji. 



Foto. Podkarpacki Urząd Wojewódzki


Foto. Podkarpacki Urząd Wojewódzki



wojewoda

wojewoda


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów