Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Więcej pieniędzy na obszary wiejskie

Więcej pieniędzy na obszary wiejskie
03-ink
Za sprawą instrumentu, jakim jest Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS), wiejskie miejscowości zyskają dodatkowe pieniądze na inwestycje i projekty realizowane za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania.

Do tej pory RLKS zasilany był środkami z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Na Podkarpaciu pieniądze te były rozdysponowywane poprzez kolejne edycje Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). RLKS może mieć jednak inne źródła finansowania. I województwo postanowiło to wykorzystać.

- W przypadku Podkarpacia będą to - pozostające w gestii samorządu województwa - środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego. Podjęliśmy taką decyzję, gdyż widzimy konieczność dodatkowego wsparcia obszarów wiejskich. A skoro jest potencjał w Lokalnych Grupach Działania i są sukcesy - to warto je wzmocnić – tłumaczy marszałek województwa Władysław Ortyl.

Zwiększone fundusze trafią na podkarpacką wieś właśnie poprzez Lokalne Grupy Działania. W regionie jest ich w sumie 26.

- To, co od kilkunastu lat robią w województwie podkarpackim LGD-y zasługuje na wielkie uznanie. Mają one duży wpływ w rozwój przedsiębiorczości, infrastruktury turystycznej i kulturalnej na wsi, a także na ochronę zabytków oraz integrację lokalnej społeczności – zapewnia wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.

Ile będzie pieniędzy?


Przygotowywany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej zakłada, że do 16 województw w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich ma trafić 682 mln euro. Na podkarpaciu oprócz tej kwoty dojdą jeszcze środki z Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Jak duża będzie to ostatecznie pula na razie nie wiadomo, ale na pewno będzie większa. A więcej pieniędzy to większe możliwości nie tylko w zakresie liczby, ale również rodzaju realizowanych projektów. Taki montaż sprawi, że będą mogły być realizowane także inne niż do tej pory przedsięwzięcia, które wzajemnie będą się uzupełniały  – mówi marszałek Władysław Ortyl.

W latach 2017-2020 w ramach PPOW dofinansowano 304 wnioski na łączną kwotę przekraczającą 3 mln zł. Pomimo faktu, że dofinansowanie nie jest wysokie, gdyż nie przekracza 10 tys. zł, program cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców podkarpackich sołectw, którzy chętnie realizują projekty związane z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej, tworzeniem miejsc służących wypoczynkowi, upamiętnianiem postaci i wydarzeń historycznych, kultywowaniem lokalnych zwyczajów i tradycji.

Obecnie realizowana jest kolejna edycja PPOW obejmująca lata 2021-2025. Ważnym akcentem jest organizowany w ramach PPOW konkurs „Piękna Wieś Podkarpacka” promujący najpiękniejsze i najbardziej zadbane sołectwa województwa podkarpackiego.

Biuro Prasowe UMWP

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów