Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Warsztaty Przygotowanie do porodu- ZDROWA ONA

W minioną sobotę 14.05.22r odbyły się wspaniałe warsztaty „Przygotowanie do porodu- jak przygotować ciało i duszę do porodu naturalnego”.

Warsztaty prowadziły wspaniałe Kobiety z zespołu Zdrowa Ona Dagmara Drążek i  Iryna Shevchuk – neuroterapeutki uroginekologiczne, które zarażają pozytywną energią.

Zdrowa Ona to miejsce dbające o kobiece zdrowie na poziomie struktury, biochemii, emocji i energii. Zespół Neuropatek uroginekologicznych podchodzi w sposób holistyczny do ciała kobiety, pacjentki. W ofercie tego wspaniałego miejsca oprócz konsultacji indywidualnych znajdziecie między innymi zajęcia dla kobiet w ciąży i po porodzie, jogę, ćwiczenia dla Mam z maluszkiem, specjalistyczne warsztaty oraz rzadko spotykaną konsultacje dla przyszłych rodziców gdzie terapeutka uczy partnera jak pomóc kobiecie w trakcie porodu.
To wspaniałe miejsce znajduje się na ul. Podwisłocze 21 Rzeszów.

Pierwszą część poprowadziła Dagmara. Wprowadziła Nas w takie pojęcia jak hiperwentylacja, układ nerwowy- współczulny i przywspółczulny, nerw błędny.
Otrzymałyśmy wiedzę w jaki sposób wyciszyć nasz organizm i dlaczego jest to tak ważne w ciąży, a co za tym idzie podczas porodu.

Przeszłyśmy z Dagmarą sesję pracy z oddechem.
Na początku wykonałyśmy ćwiczenia uelastyczniające naszą klatkę piersiową, aby uzyskać jej ruchomość. Ćwiczenia te pomogły w dojściu do prawidłowego oddechu.
Prowadząca wyjaśniła gdzie powinien być prowadzony oddech i w jaki sposób.
Każda kobieta po tej części nabyła umiejętności pracy z oddechem w danych fazach porodu.
Jest on zupełnie inny w I fazie i inny w II. Dzięki tej wiedzy kobieta w ciąży potrafi poczuć rozluźnienie i mniej odczuwać ból skurczów w I fazie porodu.
Oddech w II fazie porodu przy skurczach partych pomaga nam wzmacniająco. Wykorzystujemy go aby nasz maluszek wyszedł na świat.
Przeszłyśmy przez serie ćwiczeń oddechowych, które wykorzystamy w przygotowaniu do porodu w swoim własnym zaciszu domowy.

Neuroterapeutka Iryna poprowadziła drugą część. Poznałyśmy anatomie miednicy.
Zostało nam przekazane i wyjaśnione co dzieję się w obrębie naszej miednicy w danych pozycjach, które przyjmujemy podczas porodu. Uważam tą część za bardzo istotną ponieważ w wielu szpitalach nadal kobiety rodzące układane są w jednej „standardowej” pozycji. Iryna przedstawiła nam wszystkie inne możliwe pozycje wertykalne. Z taką wiedzą kobieta idąca na porodówkę wie, że powinna słuchać swojego ciała i przybierać różne pozycje podczas porodu.

Czytaj też  Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy

Ważnym elementem również tej części było wykorzystanie oddechu w danej pozycji podczas porodu. Iryna wyjaśniła w jaki sposób prowadzić oddech aby sobie pomóc.
Fajnym ćwiczeniem była praca w parach gdzie jedna kierowała na drugą swoją siłę- uczucie bólu.
Osoba „ cierpiąca z bólu” wykorzystując oddech starała się poczuć rozluźnienie. Ćwiczenie było bardzo fajne i obrazowe dla kobiety w ciąży, która za kilka miesięcy będzie się zmagać z dużo większym bólem. Dzięki temu wie jak pokierować swoje ciało i oddech aby poczuć ulgę i rozluźnienie.

Poznałyśmy również ćwiczenia mobilności stawów biodrowych, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające.  Dzięki, którym nasze ciało jest lepiej przygotowane do porodu.

Na zakończenie zostałyśmy wprowadzone w medytację, gdzie poczułyśmy swoje ciało tzw. skan ciała, rozluźnienie i wyciszenie. Było to genialne podsumowanie całych warsztatów.

Hasła, które idealnie oddają idee warsztatów to Bycie ze swoim ciałem na T, a nie Pan/ Pani– dziewczyny przez cały warsztat mówiły o tym jak ważne jest poczucie własnego ciała.
Kolejne hasło, które bardzo mi się spodobało Poród to ruch. To hasło oddaje całą istotę porodu i jak ważny podczas bycia w ciąży jest odpowiednio kierowany trening, ruch, który przygotuje nas do ogromnego wysiłku.

Na warsztatach panowała przemiła atmosfera, w tle grała delikatna muzyka. Grupa była kameralna dzięki czemu kobiety czuły się komfortowo, a prowadzące mogły indywidualnie podejść do każdej aby pomóc w danym ćwiczeniu.

Cieszę się, że tworzą się takie miejsca w Rzeszowie. Mam nadzieję, że to nie była jedyna edycja tych warsztatów bo każda kobieta powinna w nich uczestniczyć.

Fotorelacja:

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze