Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

W Sokołowie Małopolskim powstaje Zakład Przetwarzania Odpadów Komunalnych

W Sokołowie Małopolskim powstaje Zakład Przetwarzania Odpadów Komunalnych. To inwestycja, która będzie kosztować 24 mln złotych. Środki na ten cel pozyskano z Funduszu Polski Ład.

W dniu 16 grudnia ubiegłego rok burmistrz Sokołowa Andrzej Ożóg, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg, Prezes Zakładu Komunalnego w Sokołowie Małopolski Grzegorz Kwiecień i przedstawiciel wykonawcy Strabag Sp. z.o.o. byli na miejscu, gdzie wykonywano prace geodezyjne pod budowę Zakładu.

Zakład Gospodarki Odpadami został ujęty w Planach Inwestycyjnych dla Województwa Podkarpackiego. Dlaczego gmina zdecydowała się na ten krok? To bardzo proste. Z roku na rok rosną koszty związane z gospodarką odpadami. Pozwoli to ograniczyć koszty transportu do odległych zakładów segregacji. Oszczędności z tego tytułu wyniosą około 50 procent. To nie wszystko część surowców będzie przeznaczona do dalszej odsprzedaży (50 procent) i z tego Zakład będzie uzyskiwał przychód, dalej będą transportowane te odpady, które nadają się na paliwo (50 procent). 

Obniżenie opłaty śmieciowej i nowe miejsca pracy. 

Aktualnie w Gminie Sokołów Małopolski opłaty za odpady wahają się od 20 zł miesięcznie od gospodarstw jednoosobowych do  76 zł miesięcznie od gospodarstw dwuosobowych i więcej (Opłaty w Sokołowie Małopolskim są jednymi z niższych w powiecie rzeszowskim). Planuje się, że budowa Zakładu spowoduje zmniejszenie opłat do ok 30%, dzięki ograniczeniu ilości wywożonych odpadów na składowiska w regionie, a także uzyskiwaniu przychodów z odbierania większej ilości odpadów i sprzedaży surowców z odpadów.       

– mówi o korzyściach z inwestycji burmistrz Andrzej Ożóg. Burmistrz poinformował również, że dzięki powstaniu Zakładu pracę uzyska około 70 osób. 

Czytaj też  ZUS ostrzega przed oszustami! Uważajmy na fałszywe wiadomości SMS

Zapytaliśmy również o to, jak długi będzie czas realizacji inwestycji:

Ukończenie etapu robót budowlanych inwestycji- budowa wszystkich budynków, placów, dróg i pozostałej infrastruktury przedsięwzięcia planowana jest na koniec 2023 roku. Dostawa, montaż i uruchomienie wolnoobrotowego rozdrabniacza do odpadów wielkogabarytowych planowana jest na luty 2024 roku. Ostatnim etapem będzie uruchomienie linii technologicznej sortowni odpadów. Uruchomienie Zakładu Przetwarzania Odpadów w pełnym zakresie jest planowane na II kwartał 2024 roku.

– dodaje Andrzej Ożóg

Korzyści nie tylko dla Sokołowa Małopolskiego

Na inwestycji będą mogły też skorzystać gminy ościenne, które nie posiadają własnej sortowni odpadów. Prowadzone są już rozmowy w tej sprawie. Kilka samorządów wyraziło już zainteresowanie. Zakład będzie w stanie po uruchomieniu obsługiwać wszystkie sąsiednie gminy, łącznie z miastem Rzeszów (w sumie około 517 tysięcy mieszkańców).

Na dzień dzisiejszy Zakład Komunalny w Sokołowie Małopolskim zbiera ok 3 500- 4 000 t odpadów rocznie z trzech gmin (  Sokołów Małopolski, Jeżowe, oraz Krasne)

podsumowuje burmistrz gminy Sokołów Małopolski.

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze