Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

W sobotę koncert SOLIDARNI Z UKRAINĄ – Ukraiński Chór Męski ŻURAWLI

Abp. Eugeniusz Popowicz, Metropolita Przemysko-Warszawski Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, Greckokatolicka Parafia Archikatedralna p.w. św. Jana Chrzciciela w Przemyślu i Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Przemyślu zapraszają na koncert charytatywny SOLIDARNI Z UKRAINĄ, podczas którego wystąpi reprezentacyjny chór Związku Ukraińców w Polsce Ukraiński Chór Męski ŻURAWLI.

Reprezentacyjny zespół Związku Ukraińców w Polsce, istnieje od 1972 roku. Zespół tworzą śpiewacy-amatorzy, ludzie różnych profesji, rozsiani po całej Polsce, potomkowie Ukraińców wysiedlonych w 1947 roku (w ramach akcji „Wisła”) z Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny Zachodniej, Nadsania, Lubaczowszczyzny, Chełmszczyzny i Podlasia Południowego. Ostatnio dołączają również imigranci z Ukrainy. Chórzyści, raz w miesiącu, jak żurawie „zlatują się” do Gdańska lub Warszawy, na próby nazywane „kluczami”.

Założycielem, pierwszym dyrygentem i kierownikiem artystycznym był Jarosław Polański. Od 1983 roku chórem dyrygowali: Roman Rewakowicz (1983–1993), Roman Radziwonowicz (1993–1999), Jarosław Lewków (1999–2003). Od maja 2003 roku dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Jarosław Wujcik – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Repertuar chóru wyznacza historię muzyki ukraińskiej od XVI wieku do współczesności. Obejmuje on: muzykę cerkiewną, kolędy i szczedriwki, pieśni historyczne, kozackie, liryczne i humorystyczne pieśni ludowe oraz kompozycje autorskie. W swoim dorobku chór ma liczne nagrody, w tym na festiwalach muzyki chóralnej: Międzyzdroje (1977), Legnica (1993, 2000), Preveza (Grecja; 1997) oraz na Festiwalach Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (1984, 2008) i Białymstoku (2011, 2016). Zespół odbył liczne tournée po Ukrainie, Słowacji, Bośni i Hercegowinie, Belgii, Holandii, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie a przede wszystkim dał kilkaset koncertów w całej Polsce.

Czytaj też  Konsultacje wojewody z organizacjami pozarządowymi

Dotychczas zespół wydał 5 płyt CD*: „Kolędy ukraińskie.”, „Sławcie Boga z radością, wszystkie ziemie.”, „Nostalgia”, “I słowo ciałem się stało”, „Ks. Mychajło Werbycki – Liturgia na chór męski”

* nie licząc wcześniej wydanych kaset audio i płyt winylowych.

Dyrygent: Jarosław Wujcik

Akompaniament: Irena Hubiak

Koncert odbędzie się: 9 lipca (sobota) 2022 roku, godz. 19.00 w Greckokatolickim Soborze Metropolitalnym w Przemyślu, ul. Katedralna 1

Wstęp wolny. Po koncercie odbędzie się zbiórka na pomoc Ukrainie

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze