Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

W Rzeszowie powstaje Centrum Minecraft

Trwają przygotowania do uruchomienia miejsca, w którym dzieci z rzeszowskich szkół będą mogły rozwijać swoje umiejętności poprzez wykorzystanie gry Minecraft. Centrum Minecraft i druku 3D powstaje w budynku, gdzie mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Sportowy przy ul. Unii Lubelskiej 1. Zajęcia mają się rozpocząć od nowego roku szkolnego, czyli od września. Prace przygotowawcze w ośrodku już trwają.

Gra Minecraft rozwija kreatywność, uczy współpracy, zwiększa możliwości intelektualne i poznawcze dzieci. Może pomagać w przyswajaniu wiedzy szkolnej zwłaszcza z zakresu przedmiotów ścisłych i nauk przyrodniczych. Wymaga myślenia przestrzennego i umiejętności strategicznego rozumowania. Popularna rozrywka może wiele nauczyć. Jako platforma edukacyjna w powiązaniu z nakładkami programowymi daje możliwość nauki programowania, budowania skomplikowanych systemów, układów urbanistycznych, a nawet komponowania muzyki.

To będzie placówka, która połączy zabawę z edukacją. Pozwoli w ciekawy sposób przyswoić dzieciom podstawy projektowania, programowania, wiedzę z zakresu budownictwa, konstrukcji, rozwinie w nich umiejętności myślenia przestrzennego – mówi pełniący funkcję prezydenta Marek Bajdak.

W powstanie placówki zaangażowany jest Wydział Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa oraz Biuro Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej urzędu. Centrum powstanie przy Młodzieżowym Domu Kultury. To własnie MDK będzie organizacyjnie odpowiedzialny za funkcjonowanie centrum oraz nabór osób chętnych na zajęcia.

W budynku, w którym powstanie centrum już trwa remont, a także doprowadzany jest światłowód. Do dyspozycji dzieci będzie jedna sala, a także odpowiedni sprzęt, który jest już kupowany. Zajęcia będą się odbywały nieodpłatnie, a poprowadzi je doświadczony nauczyciel. Będzie mogło w nich uczestniczyć 15 osób, bo tyle stanowisk komputerowych jest planowanych w centrum.

Czytaj też  Chcesz pracować w IT? Weź udział w cyklu "Let's talk about IT"

Efekty pracy dzieci będzie można zobaczyć nie tylko na monitorze komputera, ale także w postaci prawdziwych modeli, gdyż centrum będzie wyposażone w nowoczesne drukarki 3D – tłumaczy Bogusław Tomczak – dyrektor MDK Rzeszów.

Punktem wyjścia dla tworzonego Centrum są doświadczenia współpracy MDK i Stowarzyszenia „Promotor” oraz Urban Lab Rzeszów przy realizacji w 2020 roku projektu Moja przygoda z Minecraft – polegającego na nauce programowania oraz projektowania 3D poprzez grę Minecraft: Education Edition. W tym roku rusza już druga edycja tego projektu.

Chcemy, aby Centrum Minecraft i druku 3D było punktem wyjścia do czegoś więcej. Planujemy pozyskanie maszyn CNC, które pozwoliłby dzieciom wykonywać zaprojektowane detale dla przemysłu lotniczego – mówi Lesław Bańdur – dyrektor Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta.

Urząd Miasta Rzeszowa prowadzi również rozmowy z Politechniką Rzeszowską oraz Uniwersytetem Rzeszowskim, aby wykorzystać laboratoria uczelni do prowadzenia w nich zajęć dla uczniów szkół podstawowych. W projekt włączona jest także Polska Agencja Kosmiczna.

 

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze