Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

W Rzeszowie otwarto centrum wsparcia uchodźców

Od dnia wczorajszego (t.j. 20 czerwca) w Rzeszowie funkcjonuje Centrum Wsparcia dla Uchodźców UNHCR. Uciekający przed wojną uchodźcy będą mogli tam znaleźć schronienie a także otrzymać opiekę i wsparcie.

Każdego roku 20 czerwca świat docenia odwagę i determinację tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i szukania schronienia w innych krajach. Z tej okazji UNHCR, agencja ONZ ds. Uchodźców przy udziale Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka zorganizowała wydarzenie, aby uczcić Światowy Dzień Uchodźcy. W tym roku jego tematem przewodnim jest prawo do poszukiwania bezpieczeństwa. A główne przesłanie UNHCR brzmi: “każdy ma prawo do poszukiwania bezpieczeństwa, kimkolwiek jest, skądkolwiek pochodzi i kiedykolwiek jest zmuszony do ucieczki”.

Podczas wczorajszego wydarzenia w Rzeszowie uroczyście otwarto Centrum Wsparcia dla Uchodźców UNHCR. To bezpieczna przestrzeń, w której ludzie mogą uzyskać opiekę i pomoc.

– Obecnie na świecie żyje ponad 100 milionów osób przesiedlonych: uchodźców, którzy przekraczają granicę do innych krajów i tych, którzy są wewnętrznie przesiedleni. Dzisiaj świętujemy hart ducha i siłę uchodźców na całym świecie. W tym dniu, tak symbolicznym i ważnym dla UNHCR, dziękujemy za wszystkie wysiłki, aby uchodźcy byli bezpieczni, wspierani i włączani w życie społeczne. Oraz za nieustanne poszukiwanie nowych rozwiązań na rzecz polepszenia ich sytuacji – powiedział Armen Yedgaryan, dyrektor oddziału UNHCR Rzeszów.

Dziękując za pomoc w zapewnieniu uchodźcom jak najlepszych warunków Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podkreślił, że zaczynamy właśnie bardzo ważny etap działań na rzecz osób chroniących się w mieście przed wojną.

Czytaj też  Ile ofiar pochłonie to PiSowskie "ratowanie gospodarki"?- pytają kredytobiorcy

– Cieszę się, że w Światowym Dniu Uchodźcy możemy pokazać tak piękne miejsce i zaoferować pomoc dla tych wszystkich osób które potrzebują wsparcia. Jako miasto, mieszkańcy staraliśmy się od pierwszego dnia wojny pomagać jak najlepiej potrafiliśmy. Przez nasze miasto przewinęło się dziesiątki tysięcy osób, część z nich pojechała dalej, inni zostali w Rzeszowie. Dzięki wielkim sercom rzeszowian, mogliśmy zapewnić im dobre warunki. Ale przed nami drugi, bardzo ważny etap tej pomocy. Musimy sprawić, żeby ci wszyscy ludzie czuli się tutaj dobrze i bezpiecznie, żeby mogli korzystać z pełni swoich praw. I w tym procesie pomoc takich organizacji jak UNHCR jest dla nas kluczowa. Dzięki takim miejscom jak to, mam nadzieję, że będziecie państwo czuć się u nas jeszcze lepiej, a my zrobimy wszystko, aby zapewnić wam jak najlepsze warunki i poczucie bezpieczeństwa – powiedział prezydent Rzeszowa podczas otwarcia centrum wsparcia.

 

Info: UM Rzeszowa

Zdjęcia: Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze