Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

VI Bieg Zeloty w Głogowie Małopolskim

VI Bieg Zeloty w Głogowie Małopolskim
2022.12.04_-_VI_Bieg_Zeloty_22
W niedzielę 4 grudnia w rezerwacie "Bór" w Głogowie Małopolskim odbył się VI Bieg Zeloty. Organizatorem wydarzenia było Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej "Sokół". Patronat na wydarzeniem objął burmistrz gminy Głogów Małopolski Paweł Baj. 

W biegu wzięło udział 268 sportowców. Najszybszym na dystansie 5 km okazał się Michał Zieleń z czasem 17 minut, drugi Szymon Paja 17:31, trzeci Bartosz Trojnar 17:33. Najszybsza kobieta na mecie była Patrycja Surowiec 18:46, kolejna Monika Kuźniar 18:46, na trzecim miejscu znalazła się Agnieszka Dybka z czasem 19:31. 

Nagrodzono również najszybszych mieszkańców gminy Głogów Małopolski. Najlepsza wśród pani okazała się Paulina Lis z czasem 23:34, a wśród panów Jacek Gut z czasem 18:14. Specjalną nagrodę otrzymał również Krzysztof Brudz z OSP Głogów Małopolski, który przebiegł dystans w stroju strażackim z ekwipunkiem. Najmłodszym biegaczem był Hubert Jędryka (9 lat), najstarszy Stanisław Kozioł (74 lata).

Oprócz biegu zorganizowano również marsz Nordic Walking, w którym udział wzięło 49 zawodników. Wyruszyli oni spod strzelnicy myśliwskiej Polskiego Związku Łowiectwa i pokonali 5 kilometrów. Najlepszy okazał się Tomasz Wojtowicz z czasem 30:25, drugi Piotr Gudz-Kiciński z czasem 32:58, a trzeci Tadeusz Kubiszyn 33:27. Wśród pań pierwsza była Małgorzata Kubiszyn 32:42, druga Erwina Wilusz 32:37, a trzecia Irena Rykała 34:40.

Kim był Franciszek Litwin ps. Zelota?

Franciszek Litwin był dowódcą Okręgu Głogów Małopolski AK. Po wojnie aresztowany przez UB. Skazany na śmierć, następnie wyrok zamieniono na 15 lat więzienia. Zmarł 13 kwietnia 1961 r. i został pochowany w Rudniku nad Sanem, w którym spędził ostatnie lata życia. Więcej można przeczytać o nim tutaj.

Bieg zorganizowano ku pamięci Zeloty i Żołnierzy Niezłomnych. Tuż przed uroczystością burmistrz gminy Głogów Małopolski i członkowie Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Sokół złożyli kwiaty i znicze na cmentarzu cmentarzu wojennym i miejscu straceń blisko 300 Polaków w latach 1943-1944 w Głogowie Małopolskim.

Pełna fotorelacja dostępna tutaj.

Foto podglądowe: UMiG Głogów Małopolski 

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama