Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Uniwersytet Rzeszowski organizuje dla obywateli Ukrainy naukę języka polskiego

Uniwersytet Rzeszowski aktywnie angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Uczelnia organizuje dla obywateli tego kraju program lekcji języka polskiego. 

Uczestnicy projektu będą mogli podnieść umiejętności z zakresu posługiwania się językiem polskim. Wymiar godzin przewidziany programem (120 godz.) pozwala na zdobycie wiedzy umożliwiający swobodną komunikację.

Dodatkowo przeprowadzone będą szkolenia pozwalające na zdobycie wiedzy w zakresie  instytucji w Polsce, podstaw poszukiwania pracy w Polsce, podejmowania legalnej pracy w Polsce, wiedzy o Polsce, aspektów finansowych oraz dotyczących transportu i komunikacji. W ramach projektu, nasi uczestnicy będą mogli bezpłatnie skorzystać z porad prawnych oraz ze wsparcia psychologicznego.

Projekt „Umiejętności – Język – Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy” realizowany jest w ramach projektu „SZANSA – nowe możliwości dla dorosłych”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Celem projektu „Umiejętności – Język – Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy” jest podniesienie umiejętności  podstawowych poprzez podniesienie sprawności językowej uczestników projektu do poziomu umożliwiającego komunikację w języku polskim.

Kto może skorzystać ze szkoleń?

Wsparcie w ramach projektu „Umiejętności – Język – Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy” jest skierowane do osób dorosłych powyżej 18. roku życia, korzystających w Polsce z ochrony czasowej w związku z Decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkującą wprowadzeniem tymczasowej ochrony.

Czytaj też  Nowa aplikacja mobilna do zarządzania dokumentami TAX FREE dla podróżnych

– Zaplanowane wsparcie jest skierowane do osób, które zetknęły się z nowymi warunkami życia społecznego, w związku z sytuacją ucieczki przed działaniami wojennymi. Osoby te często nie znają języka polskiego oraz realiów życia w Polsce – takich jak funkcjonowanie urzędów i instytucji publicznych, nie orientują się w zasadach poszukiwania pracy i legalnego zatrudnienia, nie mają też podstawowej wiedzy o kulturze polskiej i innych aspektach życia w Polsce – informuje dr Małgorzata Kułakowska, Dyrektor Centrum Polonijnego Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

Bliższe informacje można uzyskać  na stronie https://podyplomowe.ur.edu.pl/ oraz w https://www.ur.edu.pl/uniwersytet/jednostki/administracja/dzial-ksztalcenia-podyplomowego

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze