Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Uniwersytecki Szpital w Rzeszowie pomaga uchodźczyniom z Ukrainy

W Szpitalu Uniwersyteckim w Rzeszowie matki dotknięte kryzysem uchodźczym mogą liczyć na wsparcie doradczyni laktacyjnej, psychologa, neurologopedy i fizjoterapeuty.

W czasie kryzysów humanitarnych spowodowanych wojną czy kataklizmami mleko mamy to „być albo nie być” dla noworodków i małych dzieci. W odpowiedzi na dramatyczną sytuację kobiet w ciąży i matek małych dzieci, które trafiły na terytorium Polski na skutek działań wojennych w Ukrainie, Fundacja Bank Mleka Kobiecego wraz z Partnerami rozpoczęła realizację projektu pt. „Wsparcie i promocja wyłącznego karmienia piersią oraz odpowiednich praktyk w zakresie karmienia niemowląt i małych dzieci ukraińskich i polskich matek w Polsce w sytuacji kryzysowej”.

Celem projektu jest podwyższenie poziomu opieki nad kobietą w okresie okołoporodowym oraz poszerzenie zakresu świadczeń szpitali o wielospecjalistyczne poradnictwo. Dzięki takiemu wsparciu możliwe będzie złagodzenie skutków niekiedy bardzo trudnych doświadczeń kobiet i dzieci, które znalazły się w sytuacji kryzysu uchodźczego, ekonomicznego i psychologicznego.

Mleko matki jest najwartościowszym pokarmem, jaki można podać noworodkowiRóżnorodność jego zalet sprawia, że zarówno niemowlę ale też matka, odnoszą wiele istotnych korzyści z karmienia piersią. Wierzę, że udział szpitala w tym projekcie, pozwoli popularyzować ideę karmienia naturalnego – mówi dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor USK w Rzeszowie.

Konsultacja w Poradni Laktacyjnej, to szansa dla kobiety, aby mogła dłużej karmić piersią, czyli optymalnie żywić swoje dziecko.

– Mamy mają mnóstwo pytań i wątpliwości, które dotyczą głównie problemów z przystawianiem noworodka do piersi, a także ze znalezieniem optymalnej pozycji karmienia. Dotyczy to głównie dzieci, u których diagnozuje się napięcie mięśniowe lub mniej optymalną koordynację ssania i połykania. Podczas spotkań i konsultacji udzielamy też wsparcia technicznego, dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, odpowiadamy na nurtujące pytania – tłumaczy lek. Katarzyna Lisak-Gurba, neonatolog z Kliniki Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną w USK w Rzeszowie.

Projekt realizowany jest przez Fundację Bank Mleka Kobiecego w Partnerstwie z Warszawskim Uniwersytet Medycznym, organizacją FHI 360 oraz Ministerstwem Zdrowia dzięki środkom UNICEF przeznaczonym na odpowiedź na kryzys uchodźczy w Polsce. USK w Rzeszowie to jeden z 10 szpitali w Polsce, w których realizowany jest projekt „Wsparcie i promocja wyłącznego karmienia piersią oraz odpowiednich praktyk w zakresie karmienia niemowląt i małych dzieci ukraińskich i polskich matek w Polsce w sytuacji kryzysowej”.

Szczegółowe informacje na stronie: http://bankmleka.pl

 

Czytaj też  Wypadek na krajowej 9. Zderzenie dwóch samochodów

 

 

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze