Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Uczniowie w Świecie Baterii – wizyta w Zakładzie Przetwarzania Eko - Hybres

Uczniowie w Świecie Baterii – wizyta w Zakładzie Przetwarzania Eko - Hybres
Fot_5
Uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 15 z Rzeszowa odwiedzili jeden z najnowocześniejszych zakładów przetwarzania baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego Eko Hybres. Młodzi rzeszowianie mieli okazje zobaczyć nowoczesne maszyny wykorzystywane do recyklingu baterii, w tym baterii litowo-jonowych. Wizyta studyjna to nagroda dla szkoły za zdobycie certyfikatu Ekopuszczyk za działania w ramach edukacji ekologicznej.

Edukacja ekologiczna w praktyce

Przez ostatnie kilka miesięcy mieszkańcy Rzeszowa brali udział w wielu inicjatywach na rzecz ochrony środowiska. Kampania ekologiczna obejmowała konkursy dla szkół, warsztaty z tworzenia upcyklingowych toreb i tworzenia eko kosmetyków, wydarzenia online, wystawy sztuki ze śmieci w rzeszowskich Piwnicach. „Wiele szkół i przedszkoli zaangażowało się w nasze działania, które miały jeden podstawowy cel: pokazanie praktycznego wymiaru recyklingu. Wierzymy, że zrozumienie potrzeby selektywnej zbiórki, zwłaszcza elektrośmieci, wpłynie na proekologiczne postawy wszystkich rzeszowian”- mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. „Odwiedzenie zakładu Eko Hybres to wyjątkowa nagroda dla najbardziej zaangażowanych na rzecz ochrony przyrody. Zobaczenie innowacyjnej linii do recyklingu baterii litowo-jonowych, w tym baterii o wadze nawet 650 kg, było dla wielu sporym zaskoczeniem” – dodaje.

Baterie są wszędzie

Interaktywne zabawki, smartwatche, aparaty fotograficzne, elektronarzędzia, sprzęty AGD, fotopułapki – lista urządzeń, w których występują baterie zdaje się nie mieć końca. Polska pozostaje największym użytkownikiem baterii i elektroniki w Europie Środkowej oraz 6. w Unii Europejskiej. Na polskim rynku wprowadzonych do obrotu jest aż 131 000 ton akumulatorów i baterii, dlatego tak ważne jest to, by baterie trafiały do recyklingu. Wizyta w zakładzie Eko Hybres uświadomiła uczniom skalę zjawiska, ale także potencjał recyklingu baterii.

Praktyczna edukacja ekologiczna prowadzona wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko, Gminę Miasto Rzeszów oraz organizację odzysku AURAEKO w ramach projektu Elektryczne Śmieci będzie kontynuowana. Już wkrótce ruszy kolejny konkurs ekologiczny.



Foto i informacja: UM Rzeszowa

Fot_1

Fot_1

Fot_1

Fot_1

Fot_3

Fot_3

Fot_5

Fot_5

Fot_4

Fot_4


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów