Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Trzeci tydzień świetlicy dla uchodźców z Ukrainy na WSIiZ

Po wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku Polacy zmobilizowali się by pomóc uchodźcom, a także tym, którzy zostali by walczyć o swój kraj. Również uczelnia WSIiZ nie pozostała obojętna, i już 8 marca utworzyła świetlicę “Przyjdź i odpocznij” w Klubie Akademickim IQ przy ul. Sucharskiego 2.

Po trzech tygodniach działania świetlicy dla ukraińskich uchodźców zorganizowano drugą grupę kursu języka polskiego. Kontynuowane będą porady prawne i psychologiczne, a także zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci. Wstęp na świetlicę jest bezpłatny, nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Największym zainteresowaniem zdecydowanie cieszą się lekcje języka polskiego, dlatego bardzo się cieszę, że teraz możemy uruchomić dwie grupy językowe: dla dorosłych oraz dla dzieci  – mówi dr Łukasz Błąd, dyrektor artystyczny Klubu Akademickiego IQ, w którym mieści się świetlica. Jak dodaje, sporo dorosłych i dzieci uczestniczy także w lekcjach języka angielskiego.

Wiele osób chce korzystać z porad prawnych oraz psychologicznych, dlatego będą one kontynuowane. Podobnie wprowadzony w miniony czwartek punkt Banku Pekao S.A., przy którym ukraińscy uchodźcy mogą założyć konta bankowe. Dla dzieci wciąż dostępne są zajęcia z animatorami, a także między innymi zajęcia aktorskie oraz pokazy i zabawy robotami prowadzone przy udziale wykładowców WSIiZ i uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego.

Czytaj też  Zmiana rozkładów jazdy linii nr 13, 17, 34, 35, 52

Marharyta Reveniuk, pracowniczka WSIiZ i wolontariuszka, zauważa: Wśród młodszych i starszych dzieci każdy może znaleźć coś według swoich upodobań: zabawy, zajęcia, zwykłe malowanie, czytanie, układanie puzzli. Dzieciaki cieszą się też bardzo ze słodyczy. Co ważne: podczas zabaw poznają się nawzajem i nawiązują się nowe przyjaźnie. Z kolei rodzice wymieniają się informacjami, doradzają sobie, lub po prostu rozmawiają przy kawie czy herbacie. Każdy może trochę odpocząć, a to jest bardzo potrzebne.

Mykola Voronin, Koordynator ds. Sytuacji Kryzysowej na Ukrainie we WSIiZ dodaje: Na początku nie wiedzieliśmy, jak długo świetlica będzie działać, czy okaże się faktycznie przydatna. Teraz już nie mamy wątpliwości. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie!

Świetlica „Przyjdź i odpocznij” mieści się w Klubie Akademickim IQ przy ul. Sucharskiego 2. Jest czynna od wtorku do piątku. W dniach 22–25 marca zaczynamy pół godziny wcześniej: godziny otwarcia to 13:30 – 19:00.

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze