Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Ruszył Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W tym roku odbywa się on pod hasłem “Najwyższy czas zrozumieć nowotwory głowy i szyi. Make it make sense”.

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie tworzą dużą szansę na powrót do zdrowia. Nowotwory głowy i szyi obejmują choroby onkologiczne zlokalizowane w rozmaitych częściach głowy i szyi, np. języka, nosa, ucha, krtani, tarczycy lub gardła. Obecnie rozpoznaje się około 11 tysięcy zachorowań rocznie, a w ciągu dekady ta liczba wzrosła o około 25 procent.

Wczesne wykrywanie nowotworów głowy i szyi wspiera program profilaktyczny współfinansowany z Funduszy Europejskich. Jego koszt to ponad 20 mln zł. Celem programu jest poprawa świadomości na temat czynników ryzyka oraz wczesna diagnostyka.

Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi co roku cieszy się dużym zainteresowaniem w całej Europie. W Polsce wydarzenie to ma już 10-letnią tradycję. Jest doskonałą okazją do promowania nowoczesnych, interdyscyplinarnych ośrodków zajmujących się leczeniem chorych z nowotworami głowy i szyi oraz szansa dla pacjentów, aby mogli zapoznać się z zasadami wczesnego wykrywania chorób nowotworowych.

Wśród czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju tych chorób wymieniane są m.in. wirus HPV, nieleczone choroby zębów i dziąseł, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu.
Objawy, które powinny niepokoić to: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenia w jamie ustnej, czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, ból w trakcie przełykania i problemy z połykaniem, guz na szyi, jednostronna niedrożność nosa, krwawy wyciek z nosa.

Według Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi każda osoba, u której wystąpi i utrzyma się przez trzy tygodnie co najmniej jeden z wymienionych wyżej objawów, powinna szybko zgłosić się do lekarza.

źródło: serwis internetowy Ministerstwa Zdrowia

Czytaj też  Kawa i jej właściwości prozdrowotne
Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze