Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Testy combo u lekarza rodzinnego. Za test i jego wykonanie zapłaci NFZ

POZ-ety mogą wykonywać tzw. testy combo na NFZ, czyli testy trzy w jednym, które wskazują na zakażenie grypą, koronawirusem lub wirusem RSV.

W czwartek 5 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski wydał rozporządzenie, dzięki któremu tzw. testy combo, czyli trzy w jednym, stały się świadczeniami gwarantowanymi w Podstawowej Opiece Zdrowotnej.

Oznacza to, że mogą być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Rozporządzenie umożliwia wykonanie u lekarza rodzinnego testu, który zidentyfikuje z którym wirusem mamy do czynienia, czy jest to wirus grypy, koronawirus, czy wirus RSV.

W poniedziałek 9 stycznia, tuż po wejściu w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia, Filip Nowak, prezes NFZ, podpisał zarządzenie, zgodnie z którym za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma prawie 34 zł (33,98 zł). Koszty wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdy test i jego wykonanie, jest to więc dla lekarzy rodzinnych świadczenie dodatkowo opłacane poza stawką kapitacyjną, czyli podstawowym wynagrodzeniem lekarza rodzinnego.

Do wszystkich poradni POZ został już wysłany komunikat ze szczegółową informacją z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o producentach, importerach i dystrybutorach testów, u których można je zamawiać.

Szybka diagnoza ułatwi ustalenie właściwego leczenia, tak ważnego gdy sezon zachorwań jest w pełni. Wprowadzenie szybkich testów antygenowych, które w krótkim czasie wykrywają zakażenie wirusem grypy (A bądź B), koronawirusem lub wirusem RSV, znacznie ułatwi postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie adekwatnego leczenia. Ponadto, jest to szczególnie istotne przy nadmiernie stosowanej antybiotykoterapii.

O zleceniu każdego badania decyduje lekarz, również o skierowaniu na test „3 w 1”. Decyzja o skierowaniu będzie zatem podejmowana na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia Pacjenta.

 

Czytaj też  Kierowca BMW stracił prawo jazdy. Pędził 136 km/h
Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze