poniedziałek, 19 kwietniaWiadomości które się liczą

Świńska grypa w Rzeszowie. 17 przypadków od początku roku

świńska grypa

Rok 2020 zaczął się paniką wywołaną epidemią koronawirusa. Rząd dyskutuje o tym jak chronić obywateli w przypadku pojawienia się wirusa w Polsce, szkoły zastanawiają się czy odwołać wyjazdy uczniów i co zrobić z dniami otwartymi, rekolekcjami czy dużymi imprezami. Maseczki ochronne jak zniknęły z aptek, tak ich nie ma. Towary typu konserwy, ryż, mąka, cukier, mrożonki są wykupowane w ogromnym  tempie. Można więc powiedzieć, że panika narasta mimo, że w Polsce nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Tymczasem okazuje się, że od początku 2020 roku stwierdzono aż 17 przypadków grypy AH1N1, tak właśnie oznaczona jest świńska grypa.

Świńska grypa w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Wiesław Kwater, zastępca dyrektora Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie poinformował, że od początku 2020 roku do dziś w szpitalu wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie jest 17 potwierdzonych przypadków grypy AH1N1.

Pojawienie się świńskiej grypy sprawiło, że podkarpackie szpitale ograniczają odwiedziny pacjentów. Na przykład w klinice chorób wewnętrznych rzeszowskiego szpitala „na górce”, czas odwiedzin u chorych ograniczono do godzin 12-14. Prócz tego, przy łóżku chorego może na raz przebywać tylko jedna osoba.

Objawy świńskiej grypy

Świńska grypa objawia się tak samo jak sezonowa. Towarzyszy jej wysoka gorączka, uczucie zmęczenia, ból mięśni, kaszel. Oczywiście każdy chory może nieco inaczej przechodzić chorobę.

Najbardziej niebezpieczne są zachorowania osób starszych, przewlekle chorych. W ich przypadku mogą pojawić się powikłania takie jak zapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego.

Niezależnie od wieku warto przestrzegać podstawowych zasad dotyczących higieny, częstego mycia rąk, unikania towarzystwa przeziębionych, kichających osób. Trzymanie się ich może uchronić zarówno przez zarażeniem się koronawirusem, jak i świńską grypą.

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze