Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Strasburg: Elżbieta Łukacijewska apeluje o wsparcie sektora transportu i turystyki w obliczu wojny w Ukrainie

Elżbieta Łukacijewska apeluje o wsparcie sektora transportu i turystyki w obliczu wojny w Ukrainie oraz o bezpośrednie finansowanie Jednostek Samorządu Terytorialnego i Organizacji Pozarządowych, które organizują pomoc dla uchodźców.

W środę, 3 maja 2022 r., w Strasburgu, podczas posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego odbyła się debata na temat unijnych sektorów transportu i turystyki w kontekście wojny w Ukrainie. W debacie tej głos zabrała podkarpacka europosłanka, Elżbieta Łukacijewska, która w swoim wystąpieniu wyraźnie podkreśliła pilną potrzebę wsparcia sektora transportu i turystyki, które ponoszą ogromne straty w związku z trwająca w Ukrainie wojną.

Jak powiedziała Elżbieta Łukacijewska, na co dzień pracująca w PE Komisji Transportu i Turystyki: „Turyści rezygnują z podróży do niektórych państw członkowskich w obawie przed skutkami wojny, jak np. do Polski, Rumunii, Słowacji Bułgarii czy krajów bałtyckich. Pomimo tych problemów i pomimo pandemii, która również odcisnęła się na tej branży, branża turystyczna aktywnie wspiera uchodźców z pogrążonej w wojnie Ukrainie. Robi to, co potrafi najlepiej, czyli organizuje transport, zapewnia noclegi i wyżywienie setkom tysięcy obywatelom Ukrainy”.

W swoim wystąpieniu zaapelowała także o bezpośrednie wsparcie jednostek samorządu terytorialnego, które pomoc uchodźcom w wielu przypadkach finansują ze środków własnych.

Elżbieta Łukacijewska zwróciła się do Komisji Europejskiej „o finansowe wsparcie dla sektora transportu i turystyki oraz bezpośrednie finansowe wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, bo jednostki samorządów kosztem swoich dochodów wspierają i pomagają uchodźcom z Ukrainy. Jest to olbrzymie obciążenie dla budżetów samorządów, które nie mają tak naprawdę znikąd wsparcia i pomocy finansowej”.

Po raz kolejny swój apel ponowiła w czwartek 5 maja 2022 r., kiedy to podczas debaty na temat wpływu wojny na Ukrainie powiedziała, że „entuzjazm pomocy powoli opada. Inflacja i sytuacja gospodarcza drenuje portfele, chociażby w Polsce, która przyjęła najwięcej uchodźców. Samorządowcy apelują i mówią, że kończą im się środki finansowe. Dlatego z tego miejsca, kolejny raz apeluję do KE o bezpośrednie i celowe wsparcie dla samorządu terytorialnego, dla NGO’s i dla zwykłych ludzi, bo to oni są na pierwszym froncie pomocy i wsparcia dla wszystkich ukraińskich uchodźców”.

Dodatkowo, podczas sesji plenarnej w Strasburgu, Elżbieta Łukacijewska spotkała się z Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą poruszając temat sytuacji uchodźców z Ukrainy na terenie województwa podkarpackiego. Poprosiła Przewodniczącą o wsparcie i nacisk na Komisję Europejską w zakresie udzielenia szybkiego i bezpośredniego wsparcia dla Samorządu Terytorialnego oraz organizacji pozarządowych.

Czytaj też  Rolnicy zablokowali wjazd na posesję Kuchcińskiego. Czują się oszukani przez PiS

Wystąpienia w Strasburgu poprzedzone zostały przygotowaniem i przesłaniem 27 kwietnia 2022 r. przez Łukacijewską pisemnego pytania do KE, w którym podkarpacka europosłanka, zauważając, że od początku wybuchy wojny w Ukrainie pomoc organizowana dla prawie 3 mln uchodźców, którzy przekroczyli granicę, jest finansowana w dużej przez samorządy ze środków własnych i wspomagana ogromną aktywnością organizacji pozarządowych, wolontariuszy oraz osób prywatnych. Sytuacja taka, choćby w samym Rzeszowie, gdzie zamieszkało ponad 100 tys. Ukraińców, w większości kobiet z dziećmi, rodzi wiele finansowych wyzwań np. w zakresie zapewnienia dostępu do usług publicznych, opieki medycznej, zapewnienia mieszkań, dostępu do edukacji dla dzieci i młodzieży, czy też znalezienia miejsc pracy uchodźcom, którzy chcą ją podjąć.

Dlatego, poseł Łukacijewska zadała wprost pytanie: „czy KE planuje stworzyć specjalne mechanizmy i programy finansowe, które zapewnią dodatkowe środki kierowane bezpośrednio do samorządów terytorialnych na zapewnienie uchodźcom dostępu do usług publicznych, opieki medycznej, rynku pracy, edukacji, mieszkań oraz pozwoliłyby sfinansować niezbędne i kosztowne inwestycje?”.

Odpowiedź Komisji Europejskiej poznamy wkrótce, niemniej jednak kwestia uruchomienia dodatkowego, ukierunkowanego wprost na samorządy finansowania, w ocenie Łukacijewskiej, pozwoliłaby na organizowanie pomocy uchodźcom z Ukrainy w jeszcze lepszym zakresie i z zapewnieniem niezbędnych do sfinansowania działań i inwestycji środków, na co liczą od początku podkarpackie samorządy.

Grupa EPL jest największą frakcją w Parlamencie Europejskim skupiającą 177 posłów i posłanek ze wszystkich państw członkowskich.

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze