sobota, 18 wrześniaWiadomości które się liczą
Shadow

Stanowisko Prezydentów Miast Unii Metropolii Polskich w sprawie uchodźców z Afganistanu. Podpisał je także prezydent Rzeszowa

W ostatnim czasie wszyscy mierzymy się z nagłą i niebezpieczną sytuacją, w której znaleźli się obywatele Afganistanu zmuszeni do opuszczenia swoich domów i ojczyzny. Jak dotychczas, my – prezydenci miast UMP deklarujemy gotowość wsparcia w tym trudnym dla nich czasie.

Od wielu lat, w tematach związanych z kolejnymi kryzysami migracyjnymi, podtrzymujemy wolę współpracy z administracją rządową i organizacjami społecznymi. Wyraziliśmy ją m.in. w 2015 roku w stanowisku dotyczącym relokacji i przesiedleń uchodźców, w 2017 roku w deklaracji o współdziałaniu w dziedzinie migracji czy w 2020 roku – w apelu na temat wsparcia ofiar pożaru obozu w Morii. Deklaracje są nadal aktualne, szczególnie w dobie kryzysu humanitarnego w Afganistanie.

Z całą odpowiedzialnością powtarzamy, że realizacja zarówno systemowych, jak i doraźnych form pomocy cudzoziemcom nie jest możliwa bez decyzji na poziomie rządowym.

Konkretny udział samorządów w realizacji zadań musi być ustalony z uwzględnieniem zasad ustrojowych, regulujących podział kompetencji pomiędzy samorządem a administracją rządową.

To do Rady Ministrów należą pierwsze decyzje, w których określone zostaną, w porozumieniu z samorządami, standardy realizacji i sposoby finansowania tego typu zadań. Koniecznym jest przygotowanie dla samorządów ścieżki prawnej oraz modelu finansowania takich działań. Dopiero po uzgodnieniu zasad i zakresu współpracy, miasta UMP będą mogły szczegółowo określić skalę swojego zaangażowania w pomoc uchodźcom z Afganistanu.

Stanowisko podpisali
Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku
Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
Marcin Krupa, prezydent Katowic
Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa
Krzysztof Żuk, prezydent Lublina
Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa
Piotr Krzystek, prezydent Szczecina
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Facebook