Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Stał się cud w Głogowie Małopolskim – TBS buduje mieszkania?

Powracamy do sprawy TBS w Głogowie Małopolskim. Mieszkańcy gminy Głogów Małopolski zastanawiają się co jest budowane w miejscu rozebranego pustostanu przy ul. Mickiewicza 55. 

Działkę z budynkiem w drodze przetargu w 2018 r. zakupiła gminna spółka komunalna Towarzystwo Budownictwa Społecznego w celu przebudowy na dwa lokale. Po przebudowie miały tam powstać lokal mieszkalny i mieszkalno-użytkowy. Burmistrz pytany na jednej z sesji w 2020 r.  co się dzieje z budynkiem zapewniał radnych, że trwają prace nad dokumentacją w celu rozbiórki i rozpoczęcia budowy. Po kilkuletniej ciszy coś zaczęło się dziać w drugiej połowie tego roku. Pojawiły się nawet głosy, że spółka komunalna zaczęła w końcu robić to do czego została powołana w 2016 r.

Warto zaznaczyć, że jednym  z punktów ostatniej rady miejskiej  była działalność spółek komunalnych. Jednak kolejny rok z rzędu działalność spółki  TBS została całkowicie przemilczana. Burmistrz dopytywany przez radnego o trwające prace na nieruchomości odpowiedział tylko, że budowane jest Gminne Centrum Wolontariatu a inwestorem jest  „Głogowska Fundacja Rozwoju Społecznego” . Jak powiedział, stowarzyszenie otrzymało środki z budżetu gminy oraz z innych źródeł. 

Faktem jest, że w kwietniu burmistrz ogłosił konkurs ofert na utworzenie „ Gminnego  Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu”  przeznaczając na ten cel  300 tys. zł

„Celem zadania jest: prowadzenie działalności na rzecz organizacji pozarządowych i tworzenie warunków do wzmacniania ich potencjału (…) Przyznane środki finansowe będą mogły być „przeznaczone wyłącznie na pokrycie kosztów bezpośrednio związanych z realizacją zadania publicznego tj. przygotowanie i prowadzenie centrum (w tym dopuszcza się rozbudowę lub remont budynku), świadczenie usług dla organizacji pozarządowych (w tym prowadzenie biura, wynagrodzenie dla koordynatora, księgowej).”

Czytaj też  Wypadek w Strzyżowie. Kierujący oplem wjechał w skarpę

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nie nakłada obowiązku powołania centrum organizacji pozarządowych.  Jest to  uzależnione od tego, czy w danej gminie lub powiecie jest taka potrzeba. 

Głogowska Fundacja Rozwoju Społecznego działa od  2014 r. ściśle współpracując z gminą. Fundacja jest organem prowadzącym  dwa niepubliczne przedszkola dofinansowane z budżetu gminy , środków unijnych i innych źródeł. Fundacja również otrzymywała od gminy w latach 2020-2021 dotacje ze środków przeznaczonych na przeciwdziałaniem alkoholizmowi. W tym roku podmiot oprócz 300 tys. zł  na centrum wolontariatu otrzymał  także dotacje na inne cele:  317 tys. zł z na „świadczenie usług opiekuńczych dla mieszkańców Gminy”,  100 tys. zł  „profilaktykę i rozwiązywanie  problemów alkoholowych”.  360 tys. zł „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej- edycja 2022”,  68 tys.  zł „Opieka  wytchnieniowa”.

Źródło bip.glogow-mlp.pl

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze