Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Sonda uliczna – pytamy rzeszowiaków: Czy Polska powinna wpuszczać uchodźców?

Na granicy polsko-białoruskiej ogłoszony przez władze stan wyjątkowy przedłużony został 1 października o kolejne 60 dni. Do strefy nie mają wstępu nie tylko media, ale też grupy pomocowe – organizacje humanitarne, aktywiści, medycy czy prawnicy. Wprowadzone restrykcje prowadzą do skrajnych nastrojów. Zdania są podzielone, a tworzone teorie są bardzo różne. O opinie na temat sytuacji na granicy zapytaliśmy mieszkańców Rzeszowa.

Skrajne opinie. Złotego środka nie ma

 

,,Co Pan(i) sądzi o aktualnej sytuacji na granicy z Białorusią?”; ,,Czy Polska powinna wpuszczać uchodźców?”; ,,Czy obawia się Pan(i) zbrojnej eskalacji konfliktu na granicy?” – takie pytania zadaliśmy uczestnikom naszej sondy.

Panujące nastroje są bardzo różne, nie tylko wśród mieszkańców Rzeszowa. Niektórzy uczestnicy sondy twierdzili, że uchodźców powinno się wpuszczać do Polski, jednak należy przy tym być bardzo ostrożnym. Powód? Niepewność.

–  Powinniśmy wpuszczać uchodźców do Polski, ale należy robić to współpracując z Unią Europejską. Ci ludzie mogą być niepewni. Należy ich dokładnie sprawdzić, to jest kwestia naszego bezpieczeństwa.

Jeszcze inni twierdzą, że granice powinny pozostać zamknięte. Wielu twierdziło także, że nie ma złotego środka twierdząc, że zarówno decyzja o wpuszczeniu uchodźców, jak i niewpuszczeniu może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Czytaj też  20 marca spotkanie Marka Materka z mieszkańcami Podkarpacia w Rzeszowie

Cyniczna gra reżimu Łukaszenki

Niezależnie od różnych odpowiedzi w temacie wpuszczenia uchodźców do Polski, mieszkańcy Rzeszowa zgadzają się w jednym – sytuacja jest bardzo trudna. Niektórzy twierdzą nawet, że może dojść do zbrojnej eskalacji konfliktu.

Uważam, że jest to cyniczna gra reżimu Łukaszenki. Jest to gra na problemach i niedoli mieszkańców Bliskiego Wschodu. Mam nadzieję, że nasze służby będą robiły wszystko, żeby właściwie informować tam na miejscu, że obietnice Łukaszenki nie pokrywają się z prawdą […]. Uważam, że zbrojna eskalacja powinna być przez nas brana pod uwagę. Obecnie możliwe są wszystkie scenariusze.

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze