Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Siedem sposobów na uniknięcie chorób nerek

Dziś Światowy Dzień Nerek, który poświęcony jest podnoszeniu świadomości na temat zdrowia i chorób nerek. Choroby nerek stanowią bardzo poważny problem zdrowotny na całym świecie. Dzień ten został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Fundacji Nerkowych i Międzynarodowe Stowarzyszenie Nefrologii w 2006 roku.

W tym dniu zwracamy uwagę na profilaktykę chorób nerek tj. wczesne wykrywanie chorób nerek, leczenie chorób nerek i edukację na temat dbania o zdrowe nerki. W tym roku tematem przewodnim jest “Kobiety i choroby nerek: włącz się, działaj, wpływaj”. Hasło zwraca uwagę, że kobiety są bardziej narażone na choroby nerek. Potrzebują one opieki medycznej i specjalnej ochrony. 

W trakcie Światowego Dnia Nerek prowadzone są akcje profilaktyczne, edukacyjne, wykłady i kampanie społeczne. Placówki medyczne dążą do podniesienia świadomości społeczeństwa na tematy związane z pracą nerek. 

Jak dbać o nerki? O to kilka zasad:

  1. Pij dużo wody –  picie dużej ilości wody likwiduje toksyny z organizmu. Zmniejsza się w ten sposób ryzyko powstania kamieni nerkowych i chorób nerek.
  2. Unikaj alkoholu i palenia –  należy pamiętać, że alkohol i papierosy wyrządzają wiele szkód w naszym organizmie. Nerki też są narażone na działanie tych używek. Najlepiej zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów.
  3. Kontroluj ciśnienie krwi i cukrzycę –  jednym z głównych, które powodują choroby nerek to cukrzyca i wysokie ciśnienie. Należy kontrolować te choroby i odpowiednio je leczyć. 
  4. Zdrowa dieta –  warto spożywać takie produkty jak pełnoziarniste produkty zbożowe, niskotłuszczowe produkty mleczne. Dieta powinna być też bogata w owoce i warzywa. Należy unikać cukrów, tłuszczu i soli.
  5. Regularna aktywność fizyczna –  regularne ćwiczenia poprawiają wydolność całego organizmu. Dzięki nim utrzymujemy odpowiednią masę ciała i zmniejszamy ryzyko chorób nerek.
  6. Unikaj nadmiernego spożycia leków –  nie bierz wyrobów medycznych! Mogą one powodować problemy z nerkami. Leki należy stosować po konsultacjach z lekarzem. 
  7. Regularne badania lekarskie –  badaj się regularnie. Profilaktyka to podstawa!
Czytaj też  Kierowca BMW stracił prawo jazdy. Pędził 136 km/h
Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze