Dziś Światowy Dzień Nerek, który poświęcony jest podnoszeniu świadomości na temat zdrowia i chorób nerek. Choroby nerek stanowią bardzo poważny problem zdrowotny na całym świecie. Dzień ten został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Fundacji Nerkowych i Międzynarodowe Stowarzyszenie Nefrologii w 2006 roku.
W tym dniu zwracamy uwagę na profilaktykę chorób nerek tj. wczesne wykrywanie chorób nerek, leczenie chorób nerek i edukację na temat dbania o zdrowe nerki. W tym roku tematem przewodnim jest “Kobiety i choroby nerek: włącz się, działaj, wpływaj”. Hasło zwraca uwagę, że kobiety są bardziej narażone na choroby nerek. Potrzebują one opieki medycznej i specjalnej ochrony.
W trakcie Światowego Dnia Nerek prowadzone są akcje profilaktyczne, edukacyjne, wykłady i kampanie społeczne. Placówki medyczne dążą do podniesienia świadomości społeczeństwa na tematy związane z pracą nerek.
Jak dbać o nerki? O to kilka zasad:
- Pij dużo wody – picie dużej ilości wody likwiduje toksyny z organizmu. Zmniejsza się w ten sposób ryzyko powstania kamieni nerkowych i chorób nerek.
- Unikaj alkoholu i palenia – należy pamiętać, że alkohol i papierosy wyrządzają wiele szkód w naszym organizmie. Nerki też są narażone na działanie tych używek. Najlepiej zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów.
- Kontroluj ciśnienie krwi i cukrzycę – jednym z głównych, które powodują choroby nerek to cukrzyca i wysokie ciśnienie. Należy kontrolować te choroby i odpowiednio je leczyć.
- Zdrowa dieta – warto spożywać takie produkty jak pełnoziarniste produkty zbożowe, niskotłuszczowe produkty mleczne. Dieta powinna być też bogata w owoce i warzywa. Należy unikać cukrów, tłuszczu i soli.
- Regularna aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia poprawiają wydolność całego organizmu. Dzięki nim utrzymujemy odpowiednią masę ciała i zmniejszamy ryzyko chorób nerek.
- Unikaj nadmiernego spożycia leków – nie bierz wyrobów medycznych! Mogą one powodować problemy z nerkami. Leki należy stosować po konsultacjach z lekarzem.
- Regularne badania lekarskie – badaj się regularnie. Profilaktyka to podstawa!