poniedziałek, 6 grudniaMasz ważny temat? Pisz na: redakcja@rzeszow-info.pl
Shadow

Seniorze dbaj o bezpieczeństwo!

Podkarpacka Policja prowadzi program profilaktyczny pod nazwą „ Bezpieczny Senior”, wdrożony i koordynowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. W ramach przedsięwzięcia organizowane są m.in. prelekcje, warsztaty, audycje i publikacje, których celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób starszych.

Seniorzy, narażeni są w szczególności na utratę posiadanych oszczędności w wyniku oszustw dokonywanych metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. Metody działania sprawców ulegają zmianom, jednak najczęściej sprowadzają się do nawiązania kontaktu z ofiarą przez podszywanie się pod członka rodziny, funkcjonariusza Policji lub pracownika banku czy innej instytucji. Przestępcy przedstawiają tzw. „legendę” (np. wypadek z udziałem bliskiej osoby, zagrożenie zdeponowanych pieniędzy) manipulują ofiarą i nakłaniają do przekazania – za pośrednictwem podstawionej osoby lub przelewem bankowym – znacznych kwot pieniędzy.

Działania na rzecz seniorów są ważnym elementem przedsięwzięć profilaktycznych realizowanych przez podkarpacką Policję. Stanowią okazję do przekazania odbiorcom szeregu informacji, które mogą ich uchronić przed oszustami.

SENIORZE, ZADBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO:

  • Zawsze sprawdzaj otrzymywane informacje o zdarzeniach losowych dotyczących członków rodziny kontaktując się z bliskimi. Być może ktoś próbuje wprowadzić Cię w błąd. W razie wątpliwości poinformuj Policję, dzwoniąc na nr 112.
  • Kiedy obca osoba przedstawia się jako pracownik administracji, urzędnik czy sprzedawca, żądaj okazania dokumentu tożsamości. Jeśli jej wizyta wiąże się z wykonywanymi obowiązkami służbowymi czy zawodowymi, z pewnością nie będzie miała nic do ukrycia.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, nie dokonuj przelewu na ich żądanie. Policja nigdy nie pośredniczy w przekazywaniu pieniędzy.
  • Zachowaj ostrożność podczas wizyty obcej osoby, nie pozostawiaj nikogo samego w pomieszczeniu. Nie wszyscy „goście” mają dobre zamiary.
  • Nie informuj o miejscu przechowywania gotówki oraz kosztowności w domu.
  • Nie podpisuj pod presją umów sprzedaży lub świadczenia usług. Dokładnie zapoznaj się z treścią umowy.
Czytaj też  Tadeusz Ferenc honorowym obywatelem Rzeszowa

Rzeszów Info/Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Facebook