Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Sanepid zaprasza na Dzień Zdrowia

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie zaprasza mieszkańców Rzeszowa, a także całego województwa, do wzięcia udziału w Dniu Zdrowia, które jest wydarzeniem dającym możliwość skorzystania z szerokiej oferty bezpłatnych badań profilaktycznych i konsultacji medycznych.

Wydarzenie zorganizowane jest dziś, obok budynku Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rzeszowie (ul. Dąbrowskiego 83), przed siedzibą Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Głównym celem Dnia Zdrowia jest promowanie prozdrowotnego stylu życia oraz zmobilizowanie mieszkańców Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego do poszerzenia wiedzy o badaniach profilaktycznych i zachowaniach prewencyjnych dla zdrowia.

Organizatorem wydarzenia jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, której pracownicy w ramach profilaktyki zatruć pokarmowych zaprezentują wystawę grzybów jadalnych oraz trujących. Udzielą także informacji dotyczących szczepień ochronnych. Dostępne będą materiały edukacyjne w formie ulotek, broszur, książeczek z zakresu profilaktyki chorób zakaźnych i cywilizacyjnych. Dla osób palących przeprowadzone zostanie badanie poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Jednym z partnerów Dnia Zdrowia jest Centrum Medyczne Medyk, który w busie profilaktycznym przeprowadzi pakiet badań z zakresu programu “Profilaktyka 40 Plus”. Jednocześnie przygotuje dla mieszkańców punkt darmowych szczepień przeciw COVID-19, badanie zmian skórnych, pokazy pierwszej pomocy medycznej i porady dietetyka.

Ośrodek Diagnostyczny Chorób Nowotworowych Fundacji SOS Życie z Mielca w cytomammobusie przeprowadzi mammografię dla kobiet w wieku 50-69 lat oraz cytologię dla kobiet w wieku 25-59 lat. Fundacja zapewni również badanie zmian skórnych przez lekarzy. Fundacja SOS Życie oferuje kobietom bezpłatną mammografię i cytologię w ośrodku stacjonarnym w Mielcu i mobilnym CytoMammobusie na terenie całego Podkarpacia. Kompleksowa diagnostyka jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach Programów profilaktycznych wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy.  U pań w wybranej grupie wiekowej występuje bardzo duże ryzyko pojawienia się raka piersi bez objawów na wczesnym etapie, dlatego Fundacja aktywnie prowadzi profilaktykę i organizuje dostęp do badań ratujących zdrowie i życie kobiet na Podkarpaciu.

W wydarzeniu weźmie też udział Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2, w ramach aktywności którego zostaną przeprowadzone konsultacje dermatologiczne z oceną znamion dermatoskopem, spirometria, zmierzone będzie ciśnienie krwi, poziom cukru, a także wykonany test na Helicobacter pylori. Udostępnione również będą zaproszenia na bezpłatne badania diagnostyczne tomografii oczu i densytometrii.

Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego przygotowało na to wydarzenie stoiska medyczne z zakresu nowotworów piersi, szyjki macicy oraz naukę techniki samobadania piersi na fantomach. Natomiast Stowarzyszenie „Rzeszowski Klub Amazonka” będzie udzielało porad dla kobiet po mastektomii oraz promowało działalność pomagającą powrót do zdrowia po chorobie.

Partnerami wydarzenia są również Gabinet dietetyczny Bonne Sante, który poprowadzi badanie analizy składu ciała, Optomedyka – badanie wzroku, Audica – badanie słuchu.

Podczas Dnia Zdrowia można także uzyskać informacje od Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o realizowanych programach profilaktycznych, będziemy mogli również zapisać się na pomiary w Kiosku Profilaktycznym.

Swoje stoisko będzie miało również Podkarpackie Stowarzyszenie Dla Aktywnych Rodzin oraz Centrum Rozwoju Psychofizycznego TUTU, które udziela wsparcia rodzinom i dzieciom uciekającym przed wojną w Ukrainie. Umożliwią również skorzystanie z badań cytologicznych i mammograficznych kobietom z Ukrainy bez względu na wiek.

źródło: materiały Organizatora

Czytaj też  Święto 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie [ZDJĘCIA]
Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze