Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

“Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością”

5 maja obchodzimy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z tej okazji miasto wspólnie z Fundacją APROBATA organizują wydarzenie pod nazwą „Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością”.

– Chcemy, żeby mieszkańcy Rzeszowa mieli możliwość poznać i doświadczyć, z czym na co dzień zmagają się osoby z niepełnosprawnościami. Dlatego przygotowaliśmy nie tylko debatę z udziałem prezydenta miasta, ale także przemarsz osób z niepełnosprawnych. Przejdą od ul. 3 Maja do Rynku i z powrotem. Po drodze zostaną ustawione stoiska, gdzie będzie można przekonać się, jak wygląda codzienność osoby z niepełnosprawnością wzroku, ruchu, czy osób starszych. To także wspaniała okazja do nauki, jak prowadzić osobę niewidomą, aby jej pomóc – mówi Natalia Hul, miejski Rzecznik Osób z Niepełnosprawnościami.

Obchody przygotowane przez miasto i NGO-sy rozpoczną się o godz. 9 w Urban Lab. Zaplanowano tutaj II debatę „RZESZÓW PRZYJAZNY OSOBOM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ”. Weźmie w niej udział prezydent miasta Konrad Fijołek oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym. Zaprezentowany zostanie innowacyjny projekt dla osób z niepełnosprawnością, a także ogłoszony plebiscyt „Rzeszowscy Siłacze, to MY”. Będzie można przetestować symulator odczuć wieku starczego, poprowadzić osobę z niepełnoprawnością wzroku, lub samemu przemierzyć trasę z użyciem białej laski, usiąść na wózku inwalidzkim i przejechać wyznaczoną trasą, a także zmierzyć poziomu cukru. Collegium Humanum Filia w Rzeszowie przedstawi ofertę dla kandydatów na studia ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością. Między godziną 12 a 13 zaplanowano z kolei wspomniany marsz, który wystartuje spod Urban Lab. – Utworzymy żywy łańcuch „Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością” w ramach solidarności i wspólnej integracji. A następnie zmierzymy i oficjalnie ogłosimy jego długość – mówi Natalia Hul.

Czytaj też  DINO TOP FESTIWAL 2022

Stoiska umożliwiające zdobycie praktycznej wiedzy na temat osób z niepełnosprawnościami będą otwarte w godz. 11.30-15.

Informacja: UM Rzeszów

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze