Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Ruszyły prace związane z regulacją i zabezpieczeniem rzeki Strug

Ruszyły prace związane z regulacją i zabezpieczeniem rzeki Strug
Ochrona przeciwpowodziowa Struga _rzeszówInfo-ink
Temat podtopień to problem, który trwa już od dawna w stolicy Podkarpacia. Mieszkańcy mierzą się z powodziami spowodowanymi ulewnymi deszczami. Dodatkowym problemem jest brak odpowiedniego systemu kanalizacji deszczowej oraz przepełnione odprowadzalniki wód opadowych. Jedynym rozwiązaniem, by zapewnić ochronę prze skutkami podtopień, jest wykonanie prac zabezpieczających na rzece Strug oraz innych ciekach na terenie miasta. W Rzeszowie ruszyły już prace związane z regulacją rzeki.

Rzeka Strug choć niepozorna, potrafi spowodować wiele szkód. Ostatnio w maju podczas tzw. powodzi błyskawicznej, kilkadziesiąt minut ulewy wystarczyło, by wiele domów i gospodarstw domowych zostało podtopionych. Aby taka sytuacja nie miała już miejsca Wody Polskie rozpoczęły właśnie pierwszy etap prac związany z ochroną przeciwpowodziową terenów leżących nad rzeką.

Prace na rzece Strug już ruszyły


Wody Polskie rozpoczynają roboty budowlane na pierwszym etapie inwestycji o łącznej wartości 28 mln zł., której celem jest zabezpieczenie terenów o powierzchni 433 ha położonych nad rzeką Strug. Pierwszy etap zostanie zrealizowany do końca obecnego roku. W ramach prac zostanie wykonane m.in. umocnienie dna oraz zabezpieczenie skarp Strugu w miejscach, w których rzeka zagraża budynkom i obiektom infrastruktury komunikacyjnej i technicznej. Równolegle z ubezpieczeniami zostaną wykonane tarliska i schronienia dla zwierząt strefy przybrzeżnej w formie karp dużych drzew.

Zaplanowane prace rozpoczną się na wysokości ul. W. Gombrowicza do ul. Cz. Miłosza. Pozostały zakres prac do Tyczyna będzie kontynuowany w 2022 roku.

Plan Zarządzania Ryzykiem Powodziowym


Równolegle z pracami na rzece Strug trwają prace przedprojektowe związane z zabezpieczeniem przed podtopieniem rzeszowskich osiedli: Budziwój, Biała i Matysówka. Projekt ma objąć ponad 90 km rzeszowskich rzek, znaleźć przyczyny zagrożenia i rozwiązania, które pozwolą uniknąć np. podtopień.

 

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów