Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Rozmowa z Andrzejem Sroką na temat Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie

Już w najbliższy piątek 18.11 piątek rozpoczynają się Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie w Millenium HALL, czyli dwudniowe święto tych, którzy książki piszą, wydają i czytają. Do Rzeszowa przyjadą mistrzowie słowa pisanego i mówionego, laureaci wielu prestiżowych nagród, autorzy doskonale opowiadają o popkulturze, nie boją się podejmowania trudnych tematów, piszą dla dzieci i młodzieży.

Będą też wydawnictwa z wyjątkową ofertą promocyjną oraz najnowszymi bestsellerami. My zapraszamy do rozmowy z panem  Andrzej Sroka, jeden z organizatorów tego wydarzenia.

Targi wracają po przerwie. Jakie emocje towarzyszą organizacji tegorocznego wydarzenia?

W ciągu ostatnich 2 lat regularnie otrzymywaliśmy pytania na temat Świątecznych Targów Książki. Powodów jest kilka. Ludziom brakuje spotkań i wydarzeń kulturalnych tego typu. Polacy w pandemii czytali więcej, a najczęstszym źródłem czytanych książek są zakupy, przy czym wzrosło znaczenie sprzedaży online. Dostęp do książek stał się prosty jak nigdy. Między innymi stąd ludzie chcą uczestniczyć w targach książki, które są wielkim świętem tych, którzy książki piszą, wydają i czytają.

Wreszcie Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie na stałe wpisały się na mapie kulturalnych wydarzeń nie tylko miasta, ale i regionu. Do tego, w tym roku jest to ogromne wydarzenie logistyczno-organizacyjne, gdyż do Rzeszowa przyjedzie około 50 Wydawnictw, odbędzie się 25 spotkań autorskich, a w targach uczestniczyć będzie około 100 Autorów, którzy przyjeżdżają również spoza Polski, między innymi z Ukrainy i z Austrii. Od pewnego czasu jestem przede wszystkim ciekawy Państwa odbioru tego co przygotowujemy.

Stawiacie na różnorodność. Dlaczego?

Powiedziałbym inaczej, że stawiamy na nazwiska. Mamy mistrzów słowa pisanego i mówionego, laureatów wielu, prestiżowych nagród, Autorów którzy świetnie piszą o muzyce i doskonale opowiadają o popkulturze, nie boją się podejmowania trudnych tematów, piszą dla dzieci i młodzieży. W sposób szczególny w tym roku zwracamy się w kierunku Ukrainy. Do Rzeszowa przyjedzie jedna z czołowych pisarek, której książki zostały przetłumaczone na dziesiątki języków, była rzeczniczka prasowa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego czy jeden z najpopularniejszych poetów i pisarzy młodego pokolenia. W kontekście sytuacji międzynarodowej, wierzę że będą to mądre, a przede wszystkim potrzebne spotkania. Osobną jakość będą stanowić spotkania z Autorami, którzy tworzą, a niekiedy piszą o sprawach związanych z regionem. Mówię tu o Bieszczadach i o panelach „Historie lokalne czyli historie globalne” i „Pisanie było nam pisane”. 

Czytaj też  Podkarpackie: ponad 300 pożarów traw w tylko marcu

Jak długo i gdzie dokładnie będą się odbywać tegoroczne Świąteczne Targi Książki?

Świąteczne Targi Książki odbędą się od 18 do 19 listopada. Wydawcy swoją przestrzeń będą mieli na dwóch piętrach Centrum Kulturalno-Handlowego Millenium Hall w Rzeszowie, a wszystkie spotkania autorskie odbędą się w Hotelu Hilton Garden Inn Rzeszów (wejście od Centrum Kulturalno-Handlowe Millenium Hall w Rzeszowie, poziom 2, obok salonu The North Face). Będzie również strefa czytelnicza dla najmłodszych i wiele innych atrakcji związanych z książkami

Czego nie wolno nam, rzeszowianom i miłośnikom literatury, przegapić?

Najlepiej całe dwa dnia zarezerwować sobie i od początku do końca uczestniczyć w Świątecznych Targach Książki w Rzeszowie. Czeka nas wszystkich maraton czytelniczy. Zarówno w piątek jak i w sobotę spotkania autorskie będą rozpoczynać się o godzinie 10:00, a kończyć o 21:00. W tym czasie, w rozmowach prowadzonych przez dziennikarzy, uczestniczyć będzie około 30 Autorów. Jestem przekonany że każde spotkanie zarówno dzięki autorowi jak i prowadzącemu będzie miało swój unikalny przebieg. Lista Autorów jest dostępna na profilu facebookowym Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie  

Czego możemy się spodziewać w czasie tegorocznej edycji Świątecznych Targów Książki?

Ciekawej i zróżnicowanej oferty wydawniczej, wielu rabatów i wyjątkowych spotkań autorskich, tego Państwu życzmy podczas tegorocznej edycji Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie.

 

Dziękujemy za rozmowę a wszystkich czytelników naszego portalu zapraszamy już w piątek na Świąteczne Targi Książki do Millenium Hall.

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze