Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Rok 2023 “Rokiem Rodziny Ulmów na Podkarpaciu”

Dziś na Sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego podjęto stanowisko, aby rok 2023 na Podkarpaciu uczynić rokiem rodziny Ulmów. W stanowisku czytamy o tragicznych losach rodziny z Markowej, którzy w bestialski sposób zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 roku, za ukrywanie Żydów. 

Dramat rodziny rozegrał się rankiem 24 marca 1944 roku. Wszystko na skutek donosu granatowego policjanta Włodzimierza Lesia. Powodem dramatu były prawdopodobnie osobiste “porachunki” Lesia i jednego z Żydów Goldmana. Goldman za nim trafił do Ulmów, ukrywał się dzięki Lesiowi. Ten jednak w zamian za schronienie wymusił na nim oddanie całego swojego majątku. Goldman zaczął jednak domagać się zwrotu, a Leś chcąc uciec od kłopotu, doniósł na Goldmana. Skazał w ten sposób na śmierć 17 osób. Sam Leś został skazany później na śmierć przez państwo podziemne. Wyrok wykonano. 

Rodzina, która na pierwszym miejscu stawiała pomoc bliźnim

Józef i Wiktoria Ulmowie nie byli zamożnymi ludźmi. W momencie śmierci mieli szóstkę dzieci Stanisławę, Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego i Marię. W drodze było siódme dziecko małżeństwa. Niemcy wprowadzili na terenie okupowanej Polski surowe prawo. Każdy kto ukrywał Żydów musiał liczyć się z tym, że grozi mu śmierć. Małżeństwo Ulmów podjęło to ryzyko. 

24 marca Niemcy w bestialski sposób zamordowali najpierw Żydów, a później całą rodzinę Ulmów. Po rozstrzelaniu wszystkich rozpoczęli libację alkoholową i rabunek gospodarstwa. Do patrzenia na egzekucję zmusili Polaków mieszkających w Markowej. Miała to być dla nich nauczka. W 1995 roku rodzina Ulmów otrzymała tytuł: “Sprawiedliwi wśród narodów świata” 

Muzeum Ulmów w Markowej

W 2016 r. w Markowej, po wieloletnich staraniach Samorządu Województwa Podkarpackiego otwarto  muzeum ich imienia, które poświęcone jest wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej. Od 2018 r. w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej – 24 marca – decyzją Sejmu, Senatu i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

– czytamy w uzasadnieniu stanowiska Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Dalej czytamy:

Jednocześnie historia i cnoty Józefa i Wiktorii Ulmów stały się podstawą do wszczęcia ich procesu beatyfikacyjnego w kościele katolickim. Najważniejszy krok w tym działaniu miał miejsce 17 grudnia 2022 r., kiedy Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów i upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do jego opublikowania. Beatyfikacja Rodziny Ulmów – Wiktorii, Józefa, Stasia, Basi, Władzia, Frania, Antosia, Marysi i dziecka nienarodzonego, planowana jest w 2023 roku, a szczegóły tego wydarzenia ustalane są obecnie pomiędzy Stolicą Apostolską a Archidiecezją Przemyską.

Sejmik Województwa Podkarpackiego dla podkreślenia związków tej niezwykłej Rodziny z Podkarpaciem, rozszerzenia wiedzy o niej oraz upowszechnienia wiedzy o wypływającym z jej historii pozytywnych wzorcach zachowań ustanowił już Rok 2014 Rokiem Rodziny Ulmów na terenie województwa podkarpackiego. Obecne ustanowienie przez Sejmik Roku 2023 Rokiem Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z dziećmi na Podkarpaciu w ramach przygotowań do planowanych w bieżącym roku uroczystości beatyfikacyjnych niewątpliwie przyczyni się do ugruntowania wielkiego dziedzictwo bohaterów z Markowej, gdyż uniwersalna wartość ich postawy i przesłania stanowi bezcenne wsparcie dla krzewienia najcenniejszych wartości chrześcijańskich i humanistycznych, a co za tym idzie rozwoju wspólnoty kształtującej swoje funkcjonowanie w oparciu o ideały prawdy, braterstwa, solidarności i miłości bliźniego.

Czytaj też  Znęcał się nad partnerką i spowodował pożar w jej domu
Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze