niedziela, 13 czerwcaWiadomości które się liczą
Shadow

„Punkt widzenia” – Nowy mural w okolicy dworca lokalnego w Rzeszowie

W ramach Europejskiego Stadionu Kultury, Rzeszowska Mapa Murali i Graffiti wzbogaciła się o nową pozycję. W rejonie ulicy Reymonta powstał mural inspirowany twórczością rzeszowskiego fotografa z okresu Galicji – Edwarda Janusza. 

“Punkt widzenia” – tak nazywa się mural, który wykonali Michał Czerko, Michał Mach i Dominik Moryń na potrzeby Europejskiego Stadionu Kultury 2021. Artyści pracowali nad nim od 1 czerwca.

Nazwa muralu „Punkt widzenia” nie jest przypadkowa. Jego bohaterką jest Irena Elgas-Markiewicz, wnuczka Leopoldyny Januszowej i Edwarda Janusza, który był znanym rzeszowskim fotografem, w okresie Galicji.

Centralna część kompozycji ukazuje fotografującą kobietę. Drugi plan tworzą tła archiwalnych zdjęć. Z kolei na bocznych ścianach widoczne są elementy przypominające graffiti w rodzaju wildstyle. W sumie malowidło liczy 300 m kw.

Nowy mural to nie jedyne odniesienie do Edwarda Janusza na Europejskim Stadionie Kultury 2021. 26 czerwca o godzinie 18.00 w siedzibie Rzeszowskiego Inkubatora Kultury odbędzie się wydarzenie „Rzeszowskie Janusze”. To projekcja filmów (dwie części) oraz spotkanie z Elżbietą Kaliszewską (prawnuczką Edwarda Janusza). Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy – RIK mieści się bowiem w kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej 24, która należała kiedyś do rodziny Januszów właśnie. Niecodzienne spotkanie poprowadzi Ilona Dusza-Kowalska z Fundacji Rzeszowskiej.

Czytaj też  Koncert Wiolonczelowy w Filharmonii
Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Facebook