Dlaczego warto rozważyć ulokowanie zlewu pod oknem?
Zlewozmywak konglomerat o dowolnym kształcie (sporo pięknych i niezawodnych rozwiązań oferuje na przykład firma Miraggio) usytuowany pod oknem, to rozwiązanie zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Ma wiele zalet:
- Światło dzienne wpadające przez okno doskonale oświetla obszar roboczy, ułatwiając mycie naczyń i przygotowywanie posiłków.
- Zlokalizowanie zlewu w pobliżu okna umożliwia delektowanie się widokiem podczas gotowania posiłków czy mycia naczyń
- Brak szafek górnych nad zlewem zapewnia poczucie większej przestronności i ułatwia dostęp do okna.
Wady zlewu pod oknem – co warto wziąć pod uwagę?
Mimo licznych zalet, zlew umieszczony pod oknem ma również swoje wady, które warto rozważyć przed wyborem właśnie takiej lokalizacji. Podstawowe minusy to:
- Utrudniony dostęp do okna i problemy z jego otwieraniem;
- Zachlapanie parapetu wodą;
- Brak możliwości umiejscowienia nad zlewem dodatkowych szafek.
Na co zwrócić uwagę, decydując się na montaż zlewu nad oknem?
Jeśli już zdecydowałeś się na montaż zlewu pod oknem, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii:
- Najlepiej sprawdzą się baterie podokienne, które można łatwo złożyć jeśli zajdzie potrzeba pełnego otwarcia okna. Warto również rozważyć modele z dłuższymi uchwytami, z których korzystanie będzie wygodniejsze.
- Upewnij się, że parapet nie koliduje z funkcjonalnością baterii oraz dostępnością zlewu. Zbyt niski parapet może utrudniać korzystanie z okna.
- Zastosowanie wodoodpornych materiałów na parapecie i wokół zlewu jest wymogiem koniecznym. Także regularna konserwacja wszystkich tych elementów przedłuży ich trwałość.
- Zadbaj o dobrą wentylację, otwierając okno podczas gotowania. Możesz także rozważyć montaż okapu, który pomoże w odprowadzaniu pary wodnej.
Rozważając “za” i “przeciw” montażowi zlewu pod oknem, zawsze trzymaj się swojej wizji wymarzonej kuchni. Jeśli od dawna marzyłeś o takim rozwiązaniu, nic nie stoi na przeszkodzie, by je zrealizować.