niedziela, 13 czerwcaWiadomości które się liczą
Shadow

Jesteśmy z Rzeszowa – Pomnik Kazimierza Górskiego

2 marca 2021 roku przypadła 100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego (1921 – 2006), wybitnego trenera polskiej piłki nożnej. Przyszedł na świat we Lwowie, który jest miastem partnerskim Rzeszowa. Tym bardziej naturalne wydaje się, że właśnie tu, w samym sercu Rzeszowa, stanął pomnik upamiętniający dokonania słynnego trenera.

W obliczu zbliżającego się Mundialu warto wspomnieć dobre czasy Kazimierza Górskiego. Doprowadził on polską reprezentację do 3. miejsca w Mistrzostwach Świata w 1974 roku. Jego dorobek obejmuje także triumfy olimpijskie – złoty medal w 1972 r. i srebrny w 1976 r. Później był trenerem klubów w Grecji. Od roku 1986 zajmował miejsce wśród władz PZPN, a od roku 1991 do 1995 był jego prezesem.

Ze względu na swoje wybitne osiągnięcia z okresu współpracy z reprezentacją Polski, Górski został określony mianem „trener tysiąclecia”. Plebiscyt Piłki Nożnej nazwał go najlepszym polskim trenerem XX wieku. Także UEFA uhonorowała Kazimierza Górskiego, przyznając mu Order of Merit in Ruby, czyli Rubinowy Order Zasługi.

Pomnik Kazimierza Górskiego w Rzeszowie

Dla upamiętnienia zasług Kazimierza Górskiego w 2008 roku w Rzeszowie stanął pomnik z jedną z najbardziej znanych wypowiedzi trenera. Na monumencie widnieją słowa: Piłka jest okrągła, a bramki są dwie. Albo my wygramy, albo oni.

Sam pomnik przedstawia piłkę nożną trzymaną w dwóch rękach. Projekt stworzyli studenci Rzeszowskiej Szkoły Artystycznej, a wykonanie rzeźby powierzono Stanisławowi Jaworkowi. Pamiątka stoi na skwerze imienia Kazimierza Górskiego, w samym środku Starego Miasta.

Czy podoba Wam się rzeszowski pomnik, który upamiętnia postać słynnego szkoleniowca?

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Facebook