Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Policjanci apelują: Jeśli ktoś dzwoni do Ciebie i podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub prokuratora - to zawsze dzwoni oszust!

Policjanci apelują: Jeśli ktoś dzwoni do Ciebie i podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub prokuratora - to zawsze dzwoni oszust!
pexels-yan-krukov-4458401-ink
Oszuści cały czas szukają nowych sposobów i wykorzystują coraz nowsze pomysły, by wyłudzić pieniądze. Przestępcy często podszywają się pod funkcjonariuszy. Jest to tzw. metoda ,,na policjanta", którą oszuści często wykorzystują, by wyłudzić od nas niejednokrotnie oszczędności całego życia. Jedynym sposobem zmniejszenia liczby oszustw jest zwiększanie świadomości społeczeństwa. Sprawdź o czym należy pamiętać, by nie dać się okraść.

Pamiętajmy, że znane już metody „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „ na prokuratora”, nadal funkcjonują w środowisku przestępczym. Oszuści przez cały czas wymyślają nowe sposoby m.in. „na pracownika banku”, czy „na operatora sieci energetycznej”, aby uśpić naszą czujność.

Schemat działania przestępców w każdym przypadku jest niemal taki sam. Z potencjalną ofiarą kontaktuje się osoba, która przedstawia się jako funkcjonariusz, uczestniczący w akcji przeciwko oszustom. Przekonuje, że pieniądze ulokowane na kontach bankowych są zagrożone, gdyż oszuści mają do nich dostęp. Często przestępca mówi, że uczestniczy w ogólnopolskiej akcji, mającej na celu ujęcie oszustów podczas próby wybrania pieniędzy z banków. Dla powodzenia akcji konieczne jest przelanie pieniędzy na wskazane przez rzekomego policjanta konta. Dalsze dyspozycje przekazywane są telefonicznie. Bardzo często przestępcy proszą o dyskrecję, ponieważ tylko dzięki niej akcja może się powieść.

Oszuści działają według określonych schematów, dlatego zapamiętaj:

  • Jeśli ktoś kontaktuje się telefonicznie i podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub prokuratora i opowiada o jakichkolwiek prowadzonych działach - natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust. 

  • Jeżeli rozmówca żąda przekazania pieniędzy, czy to w formie wybrania gotówki z banku, czy dokonania przelewu - natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust. 

  • Po rozłączeniu się poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego oraz policję.

  • Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb NIGDY nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon!

  • Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb NIGDY nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy w celu ich zabezpieczenia przed oszustami.


Funkcjonariusze przypominają, aby:

  • Pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom, niezależnie od okoliczności, jakie przedstawiają.

  • Pod żadnym pozorem nie wolno również dokonywać przelewów na wskazane podczas rozmowy numery kont.

  • W razie podobnych telefonów należy się skutecznie rozłączyć i zadzwonić pod nr 112. Pamiętajmy, że dzwoniąc pod numer alarmowy połączymy się z centrum powiadamiania ratunkowego, a nie bezpośrednio z policją. 


Rzeszów Info/ Policja Podkarpacka

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów