Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

#PodkarpacieNaWeekend: Bieszczadzka Kolejka Leśna

Wielkimi krokami zbliżają się ferie w naszym regionie. Na Podkarpaciu zimowa przerwa w nauce rozpocznie się w Walentynki, czyli 14 lutego, i będzie trwała aż do 27 lutego. Dla tych, którzy nie wysyłają swoich pociech na zorganizowane wyjazdy, przygotuję w najbliższym czasie kilka propozycji. Podpowiem, jak ciekawie spędzić czas z dziećmi wyjeżdżając na jednodniowe wycieczki. Wyruszymy jak zawsze z Rzeszowa.

Para buch, koła w ruch…

Zaczniemy od Majdanu k/Cisnej, gdzie znajduje się stacja początkowa Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej – najwyżej położonej kolejki wąskotorowej w Polsce! Ciuchcia właśnie rozpoczęła zimowe kursowanie. Będzie woziła turystów na trasie Majdan-Balnica-Majdan w każdą środę i sobotę o godzinie 11.00 – do 26 lutego br. Podczas dwugodzinnej przejażdżki można podziwiać piękno bieszczadzkiej przyrody i popijając gorącą herbatę cieszyć się niesamowitymi wrażeniami! W każdym wagonie wstawiony jest piecyk typu koza, przy którym można się ogrzać, gdyż wagony w większości są otwarte. Organizatorzy częstują gorącą herbatą, warto jednak zabrać własny termos oraz jakieś przekąski. Pamiętajcie też o ciepłym ubraniu.

źródło: kolejka.bieszczady.pl

Okres ferii zimowych to jedyna okazja do odbycia zimowej przejażdżki bieszczadzką ciuchcią. Przy odrobinie szczęścia w podróż zabierze Was stary, wspaniały parowóz. Miejsce docelowe – Balnica – położone jest tuż przy granicy ze Słowacją – zaledwie 75 metrów w linii prostej od stacji.

Jak to się wszystko zaczęło

Kolejka wąskotorowa ma długą historię, bo jej początki sięgają drugiej połowy XIX wieku. W tamtym okresie – z małymi przerwami – aż do lat dziewięćdziesiątych XX w. służyła głównie do przewozu drewna. W latach dziewięćdziesiątych XX w. zawisły nad nią czarne chmury, które udało się rozgonić powołując Fundację „Bieszczadzka Kolejka Leśna”, dzięki której zrewitalizowany tabor i infrastruktura służy dziś turystom. Bieszczadzka ciuchcia jest dziś jedną z najpopularniejszych atrakcji w Bieszczadach.

Informacje praktyczne

źródło: bieszczader.pl

Na wycieczkę najlepiej wybrać się własnym transportem. Przejazd z Rzeszowa powinien zająć Wam ok. 2 – 2,5 godz. w jedną stronę (proponuję trasę przez Sanok – Lesko – Baligród – Cisna – Majdan). Można też skorzystać z Biura Podróży Bieszczader, które organizuje wyjazdy łączące przejazd Kolejką ze zwiedzaniem innych bieszczadzkich atrakcji. Niestety w tym przypadku trzeba dostać się do Leska, skąd odjeżdża autokar. Na miejscu w Majdanie jest dość duży bezpłatny parking (w cenie biletu), z którego można skorzystać. W bilety proponuję zaopatrzyć się online przez zakładkę KUP BILET dostępną na stronie Kolejki: https://kolejka.bieszczady.pl/kup-bilet/.

źródło: kolejka.bieszczady.pl

Możliwy jest też zakup biletów w dniu przejazdu od godziny 10:00 na stacji w Majdanie, ale tu może się zdarzyć, że już ich zwyczajnie zabraknie. Ceny biletów na kursy zimowe: 40zł bilet normalny/33zł bilet ulgowy. UWAGA: Organizator przejazdów zastrzega, że w razie trudnych warunków atmosferycznych uniemożliwiających właściwe utrzymanie torów i bezpieczny przejazd kurs pociągu może zostać odwołany. Warto zatem rano, w dniu wyjazdu zadzwonić i się upewnić, że ciuchcia w danym dniu kursuje.

Po przejażdżce na pewno będziecie głodni. My zwykle zatrzymujemy się w Karczmie Skup Runa Leśnego, która znajduje się nieopodal Majdanu, w miejscowości Dołżyca k/Cisnej, przy Dużej Pętli Bieszczadzkiej. Serwują tam sporo dań z dziczyzną. Jest smacznie i klimatycznie. Można też zajechać do słynnej Siekierezady w Cisnej, a po drodze do Rzeszowa osłodzić sobie dzień w cukierni Słodki Domek, znajdującej się przy trasie wylotowej z Leska na Rzeszów. To miejsce, w którym każdy, bez względu na wiek, poczuje się jak dziecko. Sami zobaczycie!

Tymczasem życzę Wam świetnej zabawy i czekam na Wasze zdjęcia i wrażenia z przejażdżki. Piszcie na adres: blazej.tomasz@gmail.com.

Dziękuję Panu Tomaszowi Okoniewskiemu, Joannie Kucharskiej – Marczak oraz Karinie Dawidowskiej za zgodę na udostępnienie klimatycznych zdjęć ciuchci w zimowej scenerii!

Kilka przydatnych linków:
Jak dojechać: https://goo.gl/maps/Gv6aa6ZVYCugEeL17
Strona www: https://kolejka.bieszczady.pl/category/aktualnosci/
Cukiernia Słodki Domek: https://goo.gl/maps/jK7cd2tPABrNuffP8
Karczma Skup Runa Leśnego: https://goo.gl/maps/fuKAFksL4PXadue17
Bar Siekierezada: https://www.facebook.com/Siekierezada
Biuro Podróży Bieszczader: https://www.facebook.com/bieszczady.biuro.podrozy.bieszczader/posts/4669316579818818

Tomasz Błażej - opiekun działu "#PodkarpacieNaWeekend"

Rzeszowianin, prawnik specjalizujący się w zarządzaniu, głównie w sektorze publicznym. Tata dwójki niesamowitych dzieciaków, który większość życia zawodowego spędził w Warszawie, a dziś na powrót zamieszkał z rodziną na rzeszowskiej ziemi. Uwielbia małe i duże podróże, szczególnie te w pełnym rodzinnym składzie, sport na świeżym powietrzu, dobrą kuchnię i dobrą książkę.

Znasz ciekawe miejsce na Podkarpaciu warte odwiedzenia i chcesz o nim napisać? Interesujesz się sportem i turystyką? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Napisz do mnie: blazej.tomasz@gmail.com

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze