sobota, 18 wrześniaWiadomości które się liczą
Shadow

Podawali się za pracowników administracji. Okradli dwoje mieszkańców Rzeszowa

Troje mieszkańców Krakowa, pod pretekstem sprawdzania instalacji wodnych, wchodziło do mieszkań i okradało właścicieli. Rzeszowscy policjanci zatrzymali ich po tym, jak w ten sposób okradli dwoje mieszkańców Rzeszowa. Oszustom udało się ukraść kilka tysięcy złotych. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty kradzieży, a najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. 

Metoda ,,na pracownika administracji”

Funkcjonariuszom udało się ustalić, że oszuści wchodzili do domów i mieszkań, podając się za pracowników administracji, którzy sprawdzają instalacje wodne. Kiedy senior wpuszczał ich do domu, Ci odwracali jego uwagę i okradali. Ich łupem padło kilka tysięcy złotych. Zebraniem materiału dowodowego zajęli się policjanci z komisariatu w Śródmieściu. Jak ustalili funkcjonariusze zatrzymani w kwietniu i w lipcu okradli dwójkę seniorów z Rzeszowa.

Do pierwszej kradzieży doszło jeszcze w kwietniu, gdy do 89-letniego właściciela jednego z mieszkań przyszła kobieta pod pretekstem sprawdzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. Pokrzywdzony wpuścił do mieszkania kobietę podającą się za pracownika administracji. Jak twierdził, miała sprawdzić ciśnienie wody i drożność odpływu. Razem poszli do łazienki. Kobieta poleciła pokrzywdzonemu odkręcić kran i obserwować ciśnienie i odpływ wody. Cały czas starała się absorbować gospodarza i odwracać jego uwagę od reszty mieszkania. W tym czasie jej wspólnik przeszukał pokoje, kradnąc znalezione pieniądze. W lipcu, niemal w identyczny sposób, podejrzani okradli 77-letnią kobietę.

Na podstawie zebranych informacji oraz poczynionych ustaleń, funkcjonariusze z wydziału kryminalnego rzeszowskiej komendy wpadli na trop podejrzewanych. Okazali się nimi mieszkańcy Krakowa – kobieta w wieku 45 lat oraz dwóch mężczyzn w wieku 45 i 55 lat. Cała trójka została zatrzymana w Krakowie. Wszyscy trafili do policyjnego aresztu.

Funkcjonariusze przedstawili zatrzymanym zarzuty dwóch kradzieży. Zebrane w tej sprawie materiały policjanci przekazali do Prokuratury Rejonowej dla Miasta Rzeszów. Prokurator przesłuchał podejrzanych i skierował do sądu wniosek o ich tymczasowe aresztowanie. Sąd przychylił się do wniosku i podejrzani najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie.

Czytaj też  Podwójne dno wskazał czujny i niezawodny nos Lucy

Jak chronić się przed oszustami?

Nie ma jednej złotej zasady, która uchroniłaby nas przed przestępcami. Jednak stosując się do kilku prostych zasad można zminimalizować ryzyko kradzieży bądź oszusta.

  • w domu lub mieszkaniu zawsze zamykajmy drzwi wejściowe na zamki;
  • nie otwierajmy drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł – spójrzmy przez wizjer i zapytajmy;
  • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. urzędu, administracji, pracownik pomocy społecznej czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdźmy telefonicznie czy był on do nas kierowany; jeśli nie mamy telefonu poprośmy, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok;
  • jeśli już kogoś wpuścimy, nie zostawiajmy go ani na chwilę samego w mieszkaniu, najlepiej, żeby towarzyszyli nam wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny;
  • mając w domu pieniądze nie pokazujmy ich i nie zdradzajmy miejsca ich przechowywania;
  • nie przekazujmy żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom, nieznanym nam osobom, nie podpisujmy z nimi żadnych umów; (każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem kuriera);
  • nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;
  • nie udzielajmy żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie rozmawiajmy planach życiowych swoich czy członkach rodziny.
Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Facebook