Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Planety Układu Słonecznego na ulicach Rzeszowa

Jak informuje Urząd Miasta, w Rzeszowie postawiono model Układu Słonecznego. Figury umieszczone zostały w nawierzchni chodników i placów. Projekt ma wysokie walory edukacyjne oraz pełni rolę plenerowej atrakcji.

Przeszklone kapsuły z modelami planet, ich fotografiami i krótkim opisem są widoczne w nocy dzięki zasilanemu przez baterie słoneczne podświetleniu. Stanowią one podstawę dla swoistej edukacyjnej gry miejskiej, polegającej na poszukiwaniu w przestrzeni miasta Rzeszowa kolejnych modeli. Przy każdym modelu zamieszczony został adres i kod QR, który po przeskanowaniu odsyła na stronę www.planety.rzeszow.pl , gdzie uruchomiona została aplikacja pomagająca w poszukiwaniu modeli, nawigacji i dostarczająca dodatkowych informacji o projekcie. W całym mieście można znaleźć ciała niebieskie, a ich rozmieszczenie odpowiada temu, które obserwowano w dniu lokacji Rzeszowa, czyli 19 stycznia 1354 roku.

Przy tworzeniu modelu uwzględniono następujące ciała niebieskie, wchodzące w skład Układu Słonecznego: Słońce, planety Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, planety karłowate Ceres i Pluton oraz naturalnego satelitę Ziemi – Księżyc.
Pomysłodawcą projektu instalacji Układu Słonecznego w przestrzeni Rzeszowa jest Paweł Pasterz, popularyzator nauki, współtwórca i organizator Rzeszowskich Pikników Odkrywców, autor i współprowadzący popularnej audycji poświęconej nauce Radiolatorium. Do przygotowania projektu konieczne było wykonanie precyzyjnych obliczeń astronomicznych i geodezyjnych. Odpowiada za nie Mariusz Meus, popularyzator nauki z Krakowa. Przy tworzeniu modelu przyjęto skalę 1 do 2 miliardów 200 milionów- nawiązując w ten sposób do wartości długości geodezyjnej południka rzeszowskiego 22° E – zarówno dla odległości, jak i rozmiarów Słońca oraz planet. Za punkt początkowy modelu Układu Słonecznego w Rzeszowie – czyli lokalizację modelu Słońca – przyjęto punkt o współrzędnych geodezyjnych elipsoidalnych 50° 02′ 15,085” N oraz 22° 00′ 14,775” E, znajdujący się na rynku w Rzeszowie, na południowej krawędzi płyty nakrywającej „Rzeszowskie Piwnice”.

W przyszłości miasto ma w planach utworzenie kolejnych obiektów edukacyjnych związanych z astrologią.

Czytaj też  Wmurowano kamień węgielny pod budowę zaplecza technicznego dla PKA
Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze