Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Pierwszy TEDx w Rzeszowie. Głównym tematem będzie klimat

W Rzeszowie po raz pierwszy zagości TEDx. Inspirujące spotkania i dyskusje, szczegółowe zrozumienie kryzysu klimatycznego i wypracowanie najbardziej sensownych działań służących Ziemi. 

Kryzys klimatyczny to jeden z najbardziej palących współczesnego świata. Na ile można włączyć się w rozwiązanie tego problemu w skali lokalnej?

Celem TEDxRzeszow Countdown będzie połączeniem wiedzy, doświadczeń i kreatywności ekspertów z różnych dziedzin. Ma pomóc rozumieć i uwzględniać różne perspektywy, ułatwiać rozmowę oraz poszukiwanie nowych rozwiązań.

Dlaczego klimat?

– Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i wynikająca z niego idea zrównoważonego rozwoju jest bliska WSIiZ. Uważamy, że naszą powinnością i odpowiedzialnością jest kształtowanie świadomości młodych ludzi i podejmowanie wspólnie z nimi konkretnych działań – podkreśla Prorektorka ds. Nauczania WSIiZ dr Małgorzata Gosek.

TEDxRzeszow Countdown realizowany jest na podstawie licencji, którą posiada Łukasz Bis – Dyrektor Centrum Innowacji i Wzornictwa Praktycznego WSIiZ. Organizator konferencji jest Internet Beta, natomiast ​organizatorem TEDxRzeszow Countdown jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

– TEDxRzeszow Countdown jest skoncentrowany na zmianach klimatycznych, a nasz temat przewodni brzmi: „Klimat to ludzie” – bo wierzymy w to, że jesteśmy w stanie zmieniać świat nawet przez działania jednostki. Dołącz do nas – przyjdź, zainspiruj się, zacznij zmieniać świat – a tym samym inspiruj innych. Serdecznie zapraszam, zacznijmy rok na poważnie! – zachęca do udziału w wydarzeniu Łukasz Bis.

Poznaj Prelegentów:

Błażej Miernikiewicz

Współzałożyciel Eko Broker – firmy, która wspiera firmy i instytucje w oszczędzaniu energii, a tym samym redukcji emisji gazów cieplarnianych. Aktywista klimatyczny w ruchu Fota4Climate. Współzałożyciel Fundacji Aktywizmu Klimatycznego, która wspiera ruchy walczące o powstrzymanie katastrofy klimatycznej. Popularyzator nauki. Prowadzi prelekcje i warsztaty na temat zmiany klimatu.

Dominika Lasota

21-letnia aktywistka z Bydgoszczy. Jedna z założycielek Inicjatywy WSCHÓD oraz członkini globalnego ruchu młodzieżowego Fridays For Future. Działa na rzecz sprawiedliwości klimatycznej. Od wybuchu wojny w Ukrainie wraz z tamtejszymi aktywistkami walczy o wprowadzenie pełnego embarga na rosyjskie paliwa kopalne.

Zmusza politycznych decydentów do reakcji na aktualne kryzysy. Jej konfrontacje m.in. z Andrzejem Dudą czy Emmanuelem Macronem przyciągnęły uwagę międzynarodowych mediów. Walczy o sprawiedliwą transformację, która byłaby rzeczywistą odpowiedzią na najpoważniejsze problemy społeczne.

Ilona Biedroń

Absolwentka Politechniki Krakowskiej z wykształceniem inżynierii środowiska o specjalności inżynieria wodna i zarzadzanie zasobami wodnymi. Prowadzi badania doktorskie z zakresu suszy w Instytucie Technologiczno-Przyrodniczym w Falentach.

Wiceprezes Fundacji Hektary Dla Natury, Koordynatorka projektu WaterLANDS w Stowarzyszeniu Centrum Ochrony Mokradeł. Niezależna ekspertka współpracująca m.in. z Fundacją WWF Polska, Fundacją Sendzimira, Stowarzyszeniem Urbaniści Polscy czy Coalition Clean Baltic.

Posiada niemal 20letnie doświadczenie w realizacji projektów z zakresu gospodarki wodnej w zakresie m.in. ochrony wód, zarzadzania suszą i powodzią, czy utrzymania rzek.

W ostatnich latach kierownik projektów realizowanych na zlecenie Wód Polskich tj. Opracowanie map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego czy Krajowego programu renaturyzacji wód powierzchniowych. Kierownik i opiekun merytoryczny projektu podcastowego Zdrowa rzeka. 

Krzysztof Sornek

Prowadzi studenckie Koło Naukowe „Eko-Energia” działające przy Katedrze Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego (Wydział Energetyki i Paliw, AGH w Krakowie).

Wśród wielu realizowanych projektów, wyróżnić można AGH Solar Boat (projekt i budowa łodzi solarnej pod katem startu w międzynarodowych zawodach w Monte Carlo), Słoneczną Kogenerację (projekt i budowa hybrydowego koncentratora promieniowania słonecznego), Projekt PIEsZO (projekt i budowa świecącej płytki podłogowej) czy też Forum Innowacyjnych Technologii (spotkanie przedstawicieli kół naukowych z całej Polski, połączone z konferencją naukową).

Koło Naukowe „Eko-Energia” zostało uznane za najlepsze koło naukowe AGH w 2015 roku, natomiast rok później zajęło trzecią lokatę w tym prestiżowym konkursie.

Maciej Ryś

Wiceprezes Proidea, jednej z największej agencji Europy Środkowo-Wschodniej, specjalizujących się w budowaniu społeczności i wydarzenia IT. Założyciel i lider Smogathonu, globalnej inicjatywy zwalczającej zanieczyszczenie powietrza za pomocą technologii i innowacji.

Absolwent University of York, University of Hong Kong oraz Akademii Leona Koźmińskiego. Obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską “Invention Development Methods. The Case of the Hackathon” w maju 2020.

Nagrodzony York Award i wymieniony jako 2016 New Europe 100 changemaker przez Res Publica, Google, Visegrad Fund i Financial Times. Prelegent na różnych międzynarodowych konferencjach, w tym TEDx i TechCrunch.

Martyna Łuszczek

Martyna to tegoroczna maturzystka, naukowczyni z duszą społecznika, zafascynowana światem IT oraz ekonomii. Pracuje w Instytucie Badań Edukacyjnych, gdzie analizuje potrzeby uczniów w polsce w obszarze edukacji. Laureatka konkursu E(x)plory 2021 współtworząca urządzenie do zbierania i utylizacji mikroplastików w akwenach wodnych.

Wyróżniona przez fundację Perspektywy w rankingu TOP 100 Women in AI 2022. Na co dzień prowadzi badania związane z ochroną środowiska oraz współpracuje z Podkarpackim Centrum Innowacji w realizacji swoich projektów.

Paweł Januszewicz

Kierownik Katedry Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Regeneracyjnej WSIiZ w Rzeszowie. Tytuł profesora belwederskiego otrzymał w 1994 r. Doktor nauk medycznych (Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, rok 1983) oraz lekarz medycyny (Akademia Medyczna w Warszawie, rok 1977). Ukończył studia podyplomowe w Niemczech, Japonii i Kanadzie.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół: psychiatrii dzieci i młodzieży oraz zdrowia publicznego, szczególnie w kontekście globalnego zagrożenia zdrowia i życia wynikających z postępującej zmiany klimatu.

Jest autorem ponad 130 publikacji w dziedzinach takich jak: medycyna, fizjologia człowieka, zdrowie publiczne czy zarządzanie w służbie zdrowia. Wieloletni dyrektor Instytutu – Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, były konsultant wojewódzki pediatrii na Podkarpaciu. W 1998 otrzymał Order Uśmiechu. Konsultant medyczny Fundacji POLSAT. Jeden z założycieli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Piotr Pietras

Przedsiębiorca i manager wywodzący się z branży technologicznej. Twórca i członek Leadershipu oddziału Edge One Solutions (2015 – 2017), które w tym czasie rozwinęło się od 0 do blisko 150 zatrudnionych i ok. 38 mln przychodu.

Tworzył i zarządzał akceleratorem inwestycyjnym EduLab w branży EdTech inwestując w 15 projektów. Pozyskał ponad 30 mln PLN finansowania na rozwój projektów technologicznych.

Obecnie Partner Zarządzający Green Lanes – grupa tworząca proekologiczne rozwiązania na bazie konopi włóknistych (cannabis sativa var. sativa).

 

Czytaj też  XIX Podkarpackie Targi Ślubne na Hali Podpromie w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Wydarzenie odbędzie się we wtorek 24 stycznia w godzinach 9:00 – 15:00. Miejsce: Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Rzeszów.
Wydarzenie płatne – 50 zł/wstęp, liczba miejsc ograniczona: 100!

Bilety można zakupić tutaj: https://app.evenea.pl/event/tedxrzeszow/

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze