Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Osady ściekowe pomagają w uprawie roślin

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ma nowy sposób na wykorzystanie osadów ściekowych powstających w oczyszczalni. Produkuje z nich organiczny środek poprawiający właściwości gleby.

Rzeszowska oczyszczalnia ścieków należąca do MPWiK obsługująca aglomerację przyjmuje rocznie notabene 17 milionów metrów sześciennych ścieków. W związku z tym oczyszczalni powstaje około 20 tysięcy ton osadów ściekowych. Z tej ilości około 5 tysięcy ton osadów jest osuszanych. Z nich natomiast powstaje około 1000 ton organicznego środka poprawiającego właściwości gleby. Nadano mu nazwę Glebex+.

Czym jest Glebex+?

– Glebex+ powstaje z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych wysuszonych w temperaturze 130 stopni Celsjusza. Jest wzbogacany preparatami mikrobiologicznymi – mówi Dominika Pyś, kierowniczka Działu Ochrony Środowiska MPWiK w Rzeszowie. Dodaje: – Nasz preparat polecamy do ulepszania wartości wszystkich rodzajów gleb, dla zwiększenia zawartości substancji organicznych. M. in. na użytkach zielonych, przy uprawach polowych roślin rolniczych czy w uprawach roślin ozdobnych. Skutecznie poprawia też właściwości fizyczne i chemiczne wszystkich rodzajów gleb.

Glebex+ zawiera chociażby 38 kilogramów azotu ogólnego w jednej tonie nawozu, 39 kg fosforu, 50 kg potasu. Nie pomijając co najmniej 50 procent substancji organicznej w całej suchej masie środka.

Preparat otrzymał aprobatę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

W sierpniu 2020 roku preparat uzyskał zgodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzanie do obrotu. Starania i wszystkie formalności trwały ponad rok. MPWiK zawarł umowę z firmą Mikrobiotech Stanisław Kolbusz. Zrealizowany projekt nazwano: „Zmiana komunalnego osadu ściekowego w produkt nie będący odpadem”.

Czytaj też  Podkarpackie: ponad 300 pożarów traw w tylko marcu

– Projekt polegał m. in. na opracowaniu i wdrożeniu metody przetwarzania wysuszonego osadu ściekowego, który zawiera do 93 procent suchej masy w środek wspomagający uprawę roślin lub nawóz – wyjaśnia Dominika Pyś.

Tłumaczy, że uzyskany produkt został przebadany pod kątem fizyko-chemicznym, bakteriologicznym i parazytologicznym w akredytowanym laboratorium Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

W oparciu o wyniki badań uzyskał pozytywne opinie: Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Instytutu Ochrony Środowiska- Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie. Ponad to Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach, Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Informacja: UM Rzeszów

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze