Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Organizacja pomocy humanitarnej

Organizacja pomocy humanitarnej
heart-g2584b025e_1920

Trwa wojna w Ukrainie. Województwo podkarpackie wspiera obywateli Ukrainy na swoim terenie, ale także na terytorium Ukrainy.


Jest to głównie pomoc humanitarna. Jest ona organizowana na terenie województwa przez jednostki samorządu terytorialnego oraz inne instytucje, które współpracują z Wojewodą Podkarpackim.

Potrzebujący mogą liczyć na żywność, środki higieny osobistej, odzież oraz koce.  Pomoc dostarczana jest na każde przejście graniczne. W akcję zaangażowane są m.in.: Caritas, Służba Graniczna oraz Policja.

Powstała też wojewódzka baza danych dla osób potrzebujących. Informacje jak można pomóc naszym sąsiadom, można znaleźć na stronie https://pomagamukrainie.gov.pl/, tam też można zgłaszać zapotrzebowanie dla uchodźców.

 

Wojewódzki system koordynacji Pomocy Humanitarnej działa w oparciu o Gminne Magazyny Pomocy (GMP), Powiatowe Magazyny Pomocy (PMP) oraz Magazyny Wojewódzkie (MW).

Wojewódzkie Magazyny:


Wojewoda Podkarpacki, we współpracy z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego, za pośrednictwem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie, koordynuje pomoc humanitarną, rzeczową dla uchodźców, mieszkańców Ukrainy.

Przekazana Pomoc na Ukrainę:

Z wojewódzkich magazynów na teren Ukrainy trafiło już blisko 5 tys. 800 ton zróżnicowanego asortymentu pomocy humanitarnej (stan na dzień 21.04.2022 r.). Najwięcej transportów zostało wysłanych z magazynów w Leżajsku (300 TIR-ów, 100 busów dostawczych, oraz z Rzeszowa przy ul. Konopnickiej 18 (ponad 200 ton). Ponadto
z magazynu z Rzeszowa przy ul. Hetmańskiej 9, przekazano 12 ton 638 kg darów
a z magazynu w gminie Głogów Małopolski (Lipie 64) – przekazano 85 ton pomocy.

Dodatkowo za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Przemyskiej i Caritas Diecezji Rzeszowskiej przekazano łącznie już ponad 8 tys. ton pomocy oraz ponad 100 agregatów prądotwórczych.

Wśród listy produktów i środków, przekazywanych potrzebującym na Ukrainie znajdują się przede wszystkim: woda, żywność, odzież i okrycia, środki higieny i czystości, artykuły medyczne, artykuły dziecięce oraz artykuły potrzebne do tymczasowego schronienia.

Pomoc ta trafiła do Lwowa, Tarnopola, Charkowa, Odessy, Czernihowa, Kijowa, Zaporoża, Żytomierza, Dniepra, Winnicy, Kamieńca Podolskiego, Buczy, Cherniwcy, Podilly, Nowojaworowska, Jaworowa, Borysławia a także do uchodźców w zachodniej Ukrainie, znajdujących się  w kryzysie humanitarnym. Pomc dotarła  min do Szpitala Dziecięcego we Lwowie. Część z darów decyzją miejscowych wolontariuszy przeznaczono dla Armii Ukraińskiej - tych jednostek gdzie walczą poborowi z ich terenu.

Duża część darów trafiła do punktów noclegowych dla uchodźców na Podkarpaciu oraz do punktów recepcyjnych na granicy.

Powiatowe Magazyny Pomocy:


Powiatowe Magazyny Pomocy zebrały ponad 74 tys. sztuk różnorakiego asortymentu pomocy humanitarnej, która jest na bieżąco przekazywana na tereny Ukrainy oraz wśród obywateli ukraińskich przebywających na terenach powiatów.

Przekazana pomoc na terenie powiatów:

- Ponadto 9 tys. sztuk artykułów rozdysponowano wśród obywateli Ukrainy na terenie powiatów. Przeważają artykuły higieniczne i środki czystości ponad 4 tys. oraz żywność niespełna 3 tys. sztuk.

Przekazana Pomoc na Ukrainę:

- Za pośrednictwem Powiatowych Magazynów Pomocy na terytorium Ukrainy przekazano już ponad 43,5 tys. sztuk zróżnicowanego asortymentu pomocy humanitarnej. Przeważają artykuły higieniczne i środki czystości ponad 16 tys. sztuk, żywność ponad 10 tys. sztuk, środki i sprzęt medyczny ponad 5 tys.

Gminne Magazyny Pomocy:


Materiały zebrane w gminnych magazynach są na bieżąco przekazywane poprzez małe transporty bezpośrednio na Ukrainę lub przekazywane rodzinom z danej gminy, które udzieliły schronienia uchodźcom.

Informacja: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów