sobota, 18 wrześniaWiadomości które się liczą
Shadow

Odszkodowania za NOP będą wypłacane z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Najważniejsze informacje

We wtorek, 27 lipca 2021 rząd zatwierdził projekt zmian w prawie o zwalczaniu i zapobieganiu zakażeniom oraz chorobom zakaźnym ludzi. Na mocy zmian rząd utworzy Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych.

Kto otrzyma odszkodowanie za NOP (niepożądany odczyn poszczepienny)?

Świadczenia kompensacyjne będą przyznawane w następujących sytuacjach:

  • W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych opisanych w Charakterystyce Produktu Leczniczego podanej szczepionki albo szczepionek, które spowodowały hospitalizację przez okres co najmniej 14 dni.
  • W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, wymagającego obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym lub Izbie przyjęć albo hospitalizacji przez okres maksymalnie 14 dni.

Wysokość odszkodowań za NOP

Odszkodowanie będzie miało charakter kwoty zryczałtowanej o wysokości zależnej od okresu hospitalizacji.

  • Obserwacja na szpitalnym oddziale ratunkowym lub Izbie przyjęć w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego — odszkodowanie: 3 tys. zł.
  • Hospitalizacja w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego, trwająca 14 dni — odszkodowanie: 10 tys. zł
  • Hospitalizacja w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego, trwająca od 14 do 30 dni — odszkodowanie: od 10 tys. zł do 100 tys. zł.
  • Elementem świadczenia kompensacyjnego mogą być też koszty dalszego leczenia bądź rehabilitacji po zakończeniu hospitalizacji do wysokości 10 tys. zł.
  • Kwota odszkodowania może wynieść maksymalnie 100 tys. zł.
Czytaj też  Podwójne dno wskazał czujny i niezawodny nos Lucy

Składanie wniosku o odszkodowanie za NOP

Osoby chcące otrzymać świadczenie kompensacyjne muszą złożyć wniosek o jego przyznanie. Koszt złożenia wniosku wynosi 200 zł. Opłata ta będzie uiszczana na rachunek bankowy Funduszu i zostanie zwrócona w przypadku przyznania świadczenia.

Decyzja o przyznaniu świadczenia kompensacyjnego będzie wydawana przez Rzecznika Praw Pacjenta w terminie maksymalnie 60 dni.

Jak będzie finansowany Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych?

Środki Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych będą pochodziły głównie z wpłat dokonywanych przez firmy farmaceutyczne, które mają podpisaną umowę z państwem na dostawę szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych realizowanych w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Wysokość wpłat będzie zależna od wysokości zawieranych kontraktów. Będzie stanowić 1,5% wartości umowy brutto. Pierwszy raz wpłaty zostaną wniesione w 2022 r.

Informacje pochodzą ze strony www.gov.pl.

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Facebook