Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

,,Odchodzące ślady zatrzymać w pamięci" - wystawa w Rzeszowie

,,Odchodzące ślady zatrzymać w pamięci" - wystawa w Rzeszowie
muz2
Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie przygotowało nową ekspozycję zatytułowaną ,,Odchodzące ślady zatrzymać w pamięci".

120. rocznica urodzin patrona muzeum - Franciszka Kotuli


Wystawa została przygotowana z okazji przypadających w 2020 roku jubileuszy: 120. rocznicy urodzin patrona muzeum Franciszka Kotuli; z okazji 85-lecia powstania rzeszowskiego muzeum okręgowego oraz 30.rocznicy Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli (które jest obecnie oddziałem muzeum okręgowego). Tytuł ekspozycji nawiązuje do publikacji patrona Muzeum - Franciszka Kotuli opartej na obfitym materiale źródłowym pozyskanym na Rzeszowszczyźnie.
Refleksje nad działalnością instytucji

Punktem wyjścia stały się refleksje nad działalnością instytucji od czasów gromadzenia pierwszych zbiorów dla współczesności oraz specyfiką włączonych do kolekcji eksponatów. Przedmioty te są traktowane przez muzealników jako ,,znaki przeszłości", które pozostają często jedynym śladem po istniejących niegdyś obiektach i stanowią swoiste ilustracje ludzkich życiorysów i historii miejsc. Często niepozorne z wyglądu niosą ze sobą ogromny ładunek emocjonalny, który można odkryć poprzez poznanie sposobu pozyskania nabytku do muzealnych zbiorów.

Co znajduje się na wystawie?


Wśród obiektów znajdujących się na wystawie prezentowane są zarówno pierwsze muzealne nabytki - przekazane przez uczniów dawnego Gimnazjum kilkadziesiąt lat temu, jak i te pozyskane do zbiorów już w XXI w. Szczególnie interesująco prezentują się przedmioty przekazane w formie daru przez Franciszka Kotulę oraz osoby niegdyś pozostawiające z nim w przyjacielskich wręcz relacjach. Osobną kategorię stanowią te pozyskane w czasie badań terenowych prowadzonych od 1956 roku oraz ilustrujące je materiały archiwalne w postaci dokumentacji fotograficznej i rysunkowej.

Wśród najstarszych eksponatów jest też XIX-wieczna rzeźba św. Floriana z przydrożnej kapliczki z Hermanowej, przekazana dla muzeum w 1947 r. czy akwarela na kartonie z 1938 r. przedstawiająca drewniany kościół parafialny w Lubeni z XVIII stuleciu.

Wystawie towarzyszy katalog w formie elektronicznej, który można nabyć w sklepie internetowym muzeum. Ekspozycja będzie trwała od 7 marca do 6 czerwca br.

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów