Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Obchody Dni Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Głogowie Małopolskim

Obchody Dni Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Głogowie Małopolskim
04083463f805dac8e8c54bb730f80ad55f59fd69~2
Jutro (13 kwietnia) w Głogowie Małopolskim przy Obelisku ku czci Poległych Polskich Oficerów pomordowanych w Katyniu, Twerze i Charkowie odbędą się obchody 83 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Początek uroczystości o godzinie 10:00. 

 W programie znajdzie się wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, Apel Poległych, okolicznościowe przemówienia i program słowno-muzyczny w wykonaniu Szkoły Podstawowej w Głogowie Małopolskim. Przy Obelisku zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Dalsze obchody odbędą się pod Komisariatem Policji w Głogowie Małopolskim, znajduje się tam tablica upamiętniająca zamordowanych Funkcjonariuszy Policji Państwowej. 

Czym była zbrodnia katyńska? 

W marcu 1940 z rozkazu Stalina wymordowano blisko 22 tysięcy polskich oficerów. Wśród zamordowanych byli m.in oficerowie Wojska Polskiego, duchowni, profesorowie uczelni, nauczyciele i artyści.

Ofiary zostały wywiezione do Katynia, Charkowa i Tweru. Oficerowie NKWD wykonali rozkaz ludobójstwa bezbronnych Polaków. Naszych rodaków rozstrzeliwano strzałem w tył głowy. Zbrodnie rozpoczęły się w kwietniu i trwały aż do maja 1940 roku. Przyjmuje się, że początkiem ludobójstwa był 10 kwietnia 1940 roku. 

Zbrodnia była ukrywana przez pół wieku. Nasi rodacy zostali pochowani w bezimiennych grobach. W okresie PRL-u prawda o zbrodni katyńskiej była zakazana, dopiero w 1990 roku władze radzieckie przyznały się, że do zbrodni doszło. Jednak do tej pory wiele rzeczy związanych ze zbrodnią nie zostało wyjaśnione. 

Foto. UM Głogów Małopolski

Plakat_Katyń_2023

Plakat_Katyń_2023


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów