Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Trasa S19 – nowy odcinek

Do ruchu został oddany ostatni element trasy Via Carpatia, który biegnie pomiędzy granicą województw lubelskiego i podkarpackiego a Rzeszowem. To odcinek Zdziary – Rudnik nad Sanem. Kierowcy mogą już korzystać z trasy. Jest to 82 kilometry drogi S19.

Uroczystość otwarcia odcinka miała miejsce 29 kwietnia 2022 roku. Uczestniczyli w niej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Grzegorz Puda – minister funduszy i polityki regionalnej, Rafał Weber – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Jerzy Paul – poseł na Sejm RP, Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus oraz lokalni samorządowcy.

Podczas konferencji wypowiedział się minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który zaznaczył, że „Każdy kolejny oddany do ruchu odcinek wielkiego projektu, jakim jest szlak Via Carpatia, przybliża nas do powstania spójnego układu komunikacyjnego Polski Wschodniej, ale też tej części Europy.

 

Znaczenie trasy S19 dla województwa podkarpackiego i nie tylko.

Realizacja drogi S19 oznacza intensywniejszy rozwój Podkarpacia, Lubelszczyzny, wschodniego Mazowsza i Podlasia. Natomiast minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podkreślił znaczenie trasy dla Polski i Podkarpacia.  Ponadto zaznaczył, że trasa poprawi spójność transportową oraz wpłynie na atrakcyjność gospodarczą regionów Podkarpacia.

Prace budowlane na nowym odcinkiem, trwały 31 miesięcy. Pochłonęły ponad 233 mln. Złotych. W ramach prac, powstał most na Sanie o długości 392 m i szerokości 30 m. Warto zaznaczyć, że most jest do dyspozycji dla kierowców, ale także umożliwia przejście zwierzętom przez trasę.

Na odcinku zbudowanej trasy zazieleniono obszary. Zasadzono drzewa, krzewy i pnącza.

Czytaj też  „Nowy start” pomoże przedsiębiorcom w nowym biznesie.

Odcinek biegnie od węzła drogowego Zdziary przez kompleks leśny, po wschodniej stronie dotychczasowej drogi krajowej. W okolicach miejscowości Spokojna trasa kieruje się na wschód w kierunku linii kolejowej Stalowa Wola – Biłgoraj. Dalej trasa biegnie w kierunku południowo-zachodnim, wzdłuż linii kolejowej LK65, przecina San, a następnie niedaleko miejscowości Nowa Wieś odbiega od pasa kolejowego w kierunku węzła Rudnik nad Sanem.

Dofinansowanie trasy uzyskano z środków UE. Pełny koszt tego odcinka pochłonął 971 mln zł, z czego rząd polski wydał 503 mln. zł.

 

Obecny stan realizacji S19 w woj. podkarpackim:

  • 81,8 km – oddane do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie – Rzeszów Południe),
  • 42,2 km – w realizacji (w budowie: Rzeszów Południe – Babica oraz w systemie Projektuj i buduj: Babica – Jawornik, Iskrzynia – Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe – Dukla),
  • 42,3 km – w przygotowaniu (na etapie przetargu: Lutcza – Domaradz, Domaradz – Iskrzynia i Dukla – Barwinek, przed ogłoszeniem przetargu: Jawornik – Lutcza, dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Płn. – Jasionka).

Na podstawie informacji Rzeszowskiego Urzędu Wojewódzkiego

Zdjęcie: zrzut z filmu: Lasy Janowskie trasa S19: https://youtu.be/qhY1wD6-x-U

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze