sobota, 8 majaWiadomości które się liczą

Nowe dowody osobiste od 2 sierpnia 2021. Będą odciski palców i odręczny podpis

Od 2 sierpnia wydawane będą nowe dowody osobiste. W warstwie graficznej znowu znajdzie się podpis posiadacza, a w warstwie elektronicznej pojawi się odcisk palców. Żeby wyrobić nowy dowód potrzebna będzie wizyta w urzędzie, nie da się złożyć wniosku drogą elektroniczną.

Zmiany we wzorze dowodów osobistych wynikają z konieczności dostosowania się do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 roku. Wymaga ono poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych jej obywatelom oraz członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się.

Wprowadzenie drugiego zabezpieczenia biometrycznego – odcisku palca – zwiększy co prawda poziom bezpieczeństwa, ale trzeba będzie udać się do urzędu. Będzie to konieczne, żeby urzędnik mógł pobrać odcisk.

Powróci też odręczny podpis posiadacza, który znajdzie się na awersie dokumentu.

Kolejną zmianą będzie umieszczony w prawym górnym rogu dwuliterowy kod państwa na tle niebieskiego prostokąta z gwiazdami – symbolu UE.

Czy trzeba będzie wymienić stary dowód wraz z wprowadzeniem nowego wzoru 2 sierpnia 2021 roku? Nie. Dowody wydane przed wejściem w życie ustawy będą ważne do umieszczonej na nich daty (termin ważności). Wymiana wszystkich dowodów na nowe rozłoży się na 10 lat.

Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze