Rzeszow Info

Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej
Jesteśmy portalem obywatelskim! Chcesz pisać o Rzeszowie i Rzeszowiakach? A może czujesz się na siłach redagować któryś z naszych działów? Skontaktuj się z nami – chcemy wspierać i współpracować ze wszystkimi którzy tworzą nasze miasto. Dowiedz się Więcej

Nowa Generacja wkracza na Podkarpacie

W poniedziałek, 6 lutego, o godz. 12, w biurze Elżbiety Łukacijewskiej przy ul. Kreczmera 4, odbyła się konferencja  europosłanki, w której udział wzięli członkowie Nowej Generacji. Docelowo, organizacja ta postawiła sobie za cel zostanie nową młodzieżówką Platformy Obywatelskiej.

Członkowie Nowej Generacji w otoczeniu europosłanki Elżbiety Łukacijewskiej (w centrum)

Nowa Generacja

Nowa Generacja to organizacja młodzieżowa, wywodząca się w pewien sposób ze środowisk wspierających Platformę Obywatelską. Powstała ona w styczniu bieżącego roku podczas Zjazdu Założycielskiego, w którym uczestniczyli m.in. znani politycy PO, tacy jak np. Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jak możemy przeczytać na jej stronie:

-Jesteśmy młodymi działaczami z całej Polski. Chcemy zmieniać otaczającą naszą rzeczywistość. Działamy społecznie, charytatywnie i politycznie. Chcemy Polski nowoczesnej, europejskiej i demokratycznej. Polski naszych marzeń! – czytamy.

Aktualnie organizacja czyni starania, by oficjalnie stać się młodzieżówką PO.

O nowe pokolenie

Poniedziałkową konferencję otworzyła europosłanka Łukacijewska, która odniosła się do roli, jaką w przyszłości Polski i Podkarpacia odegrać mają młodzi ludzie.

-Cieszę się, że jest tu ze mną tylu młodych ludzi. Jak Państwo wiecie, od lat, właściwie od początku mojej aktywności zawodowej, staram się wspierać młode pokolenie – przecież ktoś nas kiedyś musi zastąpić! – mówiła podkarpacka polityczka.

Europosłanka Elżbieta Łukacijewska

Posłanka do Parlamentu Europejskiego zaznaczyła przy tym, że wszyscy ludzie, którym pomaga to osoby szanujące wartości. Wielu z nich zresztą miało, z jej inicjatywy, możliwość stażu w jej biurze – zarówno w Brukseli, jak i w Rzeszowie. Co więcej, dziesiątki młodych osób miało mieć też okazję wyjechać na organizowane przez jej biuro wycieczki do Brukseli oraz Strasburga.

-Nowa Generacja to osoby młode, które widzą potrzebę zmian – tłumaczyła.

Dobre i bojowe twarze młodych

Następnie głos zabrali działacze Nowej Generacji. Jako pierwsza głos zabrała Aleksandra Żurek, dębiczanka i studentka prawa UJ, która w podkarpackich strukturach organizacji sprawować będzie funkcję jednego z liderów.

-Chcemy, aby nasza organizacja sprawowała funkcję takiego organu doradczego – aby stanowiła też wsparcie dla Platformy Obywatelskiej, które podziela jej cele i zasady. To będzie trudna kampania, więc chcemy ją jak najmocniej wesprzeć – mówiła Żurek.

Aleksandra Żurek – przyszła twarz Nowej Generacji na Podkarpaciu?

Mniej dyplomatycznie mówił z kolei Marek Chludziński, asystent posła na Sejm RP, Marka Rząsy, który wprost odniósł się do rządów Prawa i Sprawiedliwości, krytykując m.in. prowadzoną przez partię rządzącą politykę zagraniczną.

-Chcemy dawać od siebie jak najwięcej. Nowa Generacja będzie płaszczyzną, dzięki której będziemy w stanie wyrazić swoje zdanie – wyjaśniał.

Marek Chludziński – asystent posła na Sejm RP, Marka Rząsy

Ostatnim z działaczy Nowej Generacji, który zabrał głos, był Jakub Pilch, mieszkaniec Sanoka. Po konferencji, wspomniał w rozmowie z naszym dziennikarzem, że dzięki staraniom wielu osób, udało się im tam od zera stworzyć zupełnie nowe struktury.

-Nasze stowarzyszenie składa się już z sześciu osób w Sanoku. Są to bardzo ambitni i aktywni ludzie. Jestem pewien, że dobrze nam z tym wyjdzie – mówił.

Jakub Pilch – lider Nowej Generacji w Sanoku

Współpraca czy rywalizacja?

Podczas konferencji nasz dziennikarz zwrócił uwagę, że w spotkaniu nie biorą udziału członkowie Zarządu Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu. Stąd też pojawiło się pytanie, czy struktury podkarpackiej Nowej Generacji będą w stanie współpracować z regionalnym Zarządem PO. Przypomnijmy bowiem, iż w naszym województwie wciąż funkcjonują jeszcze struktury Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, dotychczasowej młodzieżówki PO.

-Nie wyobrażam sobie, by ktoś odmawiał współpracy z młodymi ludźmi, którym chce się działać. To oni nas kiedyś zastąpią – zapewniała europosłanka Łukacijewska.

Podobnie odpowiedzieli też młodzi działacze Nowej Generacji, którzy, jak podkreślają, chcą pracować z każdym i na nikogo się nie zamykają.

Jak wyjaśniali organizatorzy, zaproszenie na konferencję otrzymali wszyscy ważniejsi politycy Platformy w regionie, niemniej jednak ze względu na obrady sejmowe, nie byli oni w stanie przyjechać.

Skontaktowaliśmy się mailowo z biurem Zarządu PO z prośbą o komentarz i pytaniem, czy struktury regionalne planują podjąć współpracę z nowym stowarzyszeniem. Kiedy tylko otrzymamy odpowiedź, od razu ją opublikujemy.

Z nieoficjalnych informacji wiemy, że wsparcie dla Nowej Generacji na Podkarpaciu wyraził już poseł na Sejm RP, Paweł Poncyljusz.

AKTUALIZACJA

Na dzień 16 lutego 2023 r. nie otrzymaliśmy odpowiedzi od Zarządu PO Regionu Podkarpackiego w sprawie ich stosunku do Nowej Generacji i możliwości współpracy z nią. Pytania zostały przesłane na oficjalny adres mailowy podkarpackich struktur partii i były następujące:

1. Czy Platforma Obywatelska na Podkarpaciu planuje współpracę z podkarpacką częścią Nowej Generacji i jej członkami?

2.Jaki jest Państwa stosunek do samej organizacji? Na jej spotkaniach często pojawiają się czołowi politycy PO, m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska. Czy Zarząd PO na Podkarpaciu również przewiduje udział w jej inicjatywach, spotkaniach bądź też wsparcie przy organizowanych przez nią wydarzeniach?

 

Czytaj też  Polsko-ukraiński wielkanocny jarmark na rynku w Rzeszowie
Subskrybuj Wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze