Osoby niepełnosprawne nie mają wygórowanych oczekiwań wobec otoczenia. Chcą tylko być traktowane z szacunkiem i funkcjonować w mieście bez barier, które można usunąć. W czwartek ich przedstawiciele opowiadali o tym podczas debaty w Urban Lab.
Debata „Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością" odbyła się w Urban Lab Rzeszów. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Konradem Fijołkiem, urzędów, instytucji i organizacji pozarządowych, które na co dzień pomagają osobom niepełnosprawnych. Głównymi bohaterami spotkania byli jednak mieszkańcy, którzy zmagają się niepełnosprawnościami oraz ich przedstawiciele. Podczas spotkania mówili o trudnościach, jakie spotykają na swojej drodze. A także o oczekiwaniach wobec otoczenia. Bardzo często, aby ułatwić im życie nie trzeba wiele.
Jak przekonuje Ewelina Polak, prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych, w przypadku osób niesłyszących i niedosłyszących największą barierą jest język.
– Dla osób z niepełnosprawnościami bardzo ważne jest, aby mówić o dostępności. Sama jestem osobą niesłyszącą i potrzebuję tłumacza języka migowego, aby się z państwem porozumieć. Ja i moje środowisko mamy własny język i możemy między sobą rozmawiać, ale niestety jest bariera, która uniemożliwia nam kontakt z osobami słyszącymi. Język polski jest dla nas językiem obcym. Osoby głuche nie rozumieją jego gramatyki, język migowy ma swoje własne zasady. Jesteśmy taką mniejszością, która ma swoją kulturę, język i swoje środowisko. Jestem dumna, że władze Rzeszowa pamiętają o osobach z niepełnosprawnościami, prezydent nas wspiera, sesje rady miasta i konferencje są tłumaczone na język migowy. Chciałabym jeszcze prosić o to, aby patrzeć na nas w sytuacji, gdy osoba głucha załatwia sprawę w urzędzie i pomaga jej w tym tłumacz. Bo to my przychodzimy ze sprawą, a on nas wspiera. Byłoby też wspaniale, gdyby ludzie uczyli się przynajmniej podstaw języka migowego – apeluje Ewelina Polak.
Mateusz Stefanik, przedstawiciel rzeszowskich self – adwokatów (osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które dążą przy w wsparciu do samodzielnego i niezależnego życia) pracuje w rzeszowskim „Lunch Barze Europejskie Klimaty”. Zwraca uwagę, że praca bardzo zmieniła jego życie, a w tej chwili dojeżdża już do niej z Trzciany samodzielnie rowerem.
- Chciałbym, aby we wszystkich urzędach były osoby, które pomogą nam załatwić sprawy, wypełnić dokumenty, których nie rozumiemy, z którymi sobie nie radzimy. Marzą mi się także mieszkania treningowe, a później wspomagane, gdzie niepełnosprawni mogliby się nauczyć samodzielnego funkcjonowania – mówi pan Mateusz.
Alicja Lechwar z Koła Polskiego Związku Niewidomych w Rzeszowie zwraca uwagę, że w mieście w ostatnim czasie bardzo wiele zmieniło się na plus. – Na przykład w komunikacji miejskiej. Bardzo pomagają nam czytelne, podświetlone numery linii na autobusach, duże wyświetlacze, czy zapowiedzi głosowe. Widzę bardzo słabo, dlatego dawniej zdarzało mi się mylić autobusy i niepotrzebnie podróżować po mieście. Dzisiaj bardzo lubię korzystać z komunikacji miejskiej i często jeżdżę autobusami – przekonuje pani Alicja.
W spotkaniu wzięli udział także uczestnicy projektu, którego celem było przygotowanie specjalnych wózków zakupowych, wyposażonych w wygodne i bezpieczne fotele pozwalające im na wizytę np. w hipermarkecie. Jednym z nich jest Michał, który chwali to rozwiązanie. Chłopiec zwraca uwagę, że opiekun osoby niepełnosprawnej nie musi się dzięki temu martwić o to, że jego podopieczny na przykład uderzy się o tradycyjny wózek. – Na zakupach z tym wózkiem było bardzo fajnie, bo on umożliwia rodzicowi swobodę – mówi Michał. I dodaje, że chciałby, aby z myślą o starszych dzieciach przygotować wózek z fotelem montowany przodem do kierunku jazdy. – Abyśmy mogli samodzielnie wybierać w sklepie produkty – wyjaśnia chłopiec.
Opiekunowie uczestników projektu, a także jego pomysłodawcy podkreślają ponadto, że pozwala on wybrać się na wspólne zakupy, co nie tylko sprawia radość, ale także pozwala zrobić je dalej, niż w osiedlowym sklepie obok domu.
Monika Szela, dyrektor Teatru Maska w Rzeszowie przekonuje, że zarówno jej placówka, jak i inne instytucje kultury w Rzeszowie pracują nad jak najszerszym dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych. Efektem tych starań są m.in. spektakle z audiodeskrypcją dla osób niewidomych. Podobnych działań w mieście będzie jeszcze więcej, a prezydent Konrad Fijołek zapowiada, że chodzi o znacznie więcej niż tylko likwidacja barier architektonicznych. - Oczywiście ona także jest bardzo potrzebna, ale to za mało. Chcemy jak najszerzej włączyć osoby niepełnosprawne w proces podejmowania decyzji w mieście. A także budować w lokalnej społeczności świadomość tego, że są wśród nas ludzie potrzebujący dodatkowej troski. Po to, aby osoby z niepełnosprawnościami czuły się jak najlepiej – zapewnia Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Zapowiada, że postulaty jakie docierają do miasta ze środowisk działających na rzecz osób niepełnosprawnych będą sukcesywnie realizowane. – Przygotowujemy się także do stworzenia mieszkań treningowych, o których tutaj dzisiaj była mowa. Cieszę się, że pomagacie nam zmieniać miasto na lepsze – mówi prezydent dziękując osobom z niepełnosprawnościami.
Dzisiejsza debata była częścią obchodów Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami oraz Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z tej okazji uczestnicy wydarzeń wzięli udział w przemarszu osób niepełnosprawnych, pomiędzy ulicą 3 Maja a Rynkiem. Po drodze na specjalnie przygotowanych stoiskach można było dowiedzieć się, jak wygląda codzienność osoby z niepełnosprawnością wzroku, ruchu, czy osób starszych. Uczestnicy mogli ponadto przetestować symulator odczuć wieku starczego, poprowadzić osobę z niepełnosprawnością wzroku lub samemu przemierzyć trasę z użyciem białej laski, albo usiąść na wózku inwalidzkim i przejechać na nim wyznaczoną trasą. Osoby biorące udział w obchodach utworzyły żywy łańcuch „Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością”, który będzie powtarzany co rok, podczas kolejnych obchodów tego wyjątkowego dnia.
Fot. Grzegorz Bukała
Informacja: UM Rzeszów
WAŻNE
- Rzeszów prażył się w upale! Mieszkańcy szukali ochłody na Żwirowni [ZDJĘCIA]
- Pożar kurnika w Głuchowie. Tysiące kur uratowanych dzięki heroicznej akcji strażaków [ZDJĘCIA]
- Tragiczny wypadek pod Sędziszowem Młp. Nie żyje 65-letni mężczyzna
- Most nad Ptasią Wyspą jednak powstanie? Radni Miasta Rzeszowa przyjęli kontrowersyjny plan zagospodarowania
- Dramat w Rzeszowie: Kobieta wypadła z 10 piętra!
- Porodówka w Lesku ocalona! Ministra Zdrowia obiecuje ratunek, ale szpital czeka rewolucja
- Nie ma wakacji od gotowości – 3 PBOT w ogniu ćwiczeń [FOTO]
- Podczas wakacji w Rzeszowie nie będzie nudy
- Koniec obławy w Starej Wsi. Ciało 57-letniego zabójcy Tadeusza Dudy odnalezione w lesie
- Uwaga – od środy zmiana organizacji ruchu na al. Armii Krajowej
- Wakacje z WOT rozpoczęte – uczniowie z Podkarpacia szkolą się z Terytorialsami
- Pożar elementu elewacji na RDK na Staromieściu [ZDJĘCIA, WIDEO]
- Zaginięcie nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Trwają poszukiwania mężczyzny, który zniknął pod wodą
- Niepokojąca sytuacja w Trzebownisku. Młodzież terroryzuje innych rówieśników
- Poważny wypadek z udziałem motocyklisty w centrum Rzeszowa!
- Europejski Stadion Kultury 2025: Sobota pełna sztuki, smaku i dźwięku w Rzeszowie [FOTO]
- Za nami Koncert Otwarcia Europejskiego Stadionu Kultury 2025, który rozgrzał Rzeszów [FOTO]
- 17-latek z Podkarpacia aresztowany za przygotowanie do zamachu, nawoływanie do nienawiści i pochwalanie dżihadu
- PILNY Alert RCB na Podkarpaciu! Poszukiwany groźny zabójca!
- Areszt za usiłowanie zabójstwa po awanturze domowej
- Wypadek na Niepodległości w Rzeszowie z udziałem motocyklisty i rowerzysty [ZDJĘCIA]
- Planowane wyłączenia prądu w regionie rzeszowskim. Ważne Informacje od PGE
- Aleja Kopisto i Most Zamkowy zamknięte na czas koncertu głównego Europejskiego Stadionu Kultury
- Poważny wypadek na A4 w Kozodrzy. Nissan zderzył się z motorowerem. Jedna osoba ranna
- Rzeszów. Zatrzymano kobietę zamieszaną w oszustwa "na wypadek"!
- Ważny komunikat dla mieszkańców Rzeszowa i okolic. Okresowa dezynfekcja wodociągów
- Skuteczna akcja rzeszowskiej policji. Pięciu poszukiwanych trafiło za kraty
- Niszczycielska burza nad Podkarpaciem. Ponad 400 interwencji strażaków
- Po burzliwej sesji Rady Miasta Rzeszowa, prezydent Konrad Fijołek otrzymał wotum zaufania
- Na lotnisku Rzeszów-Jasionka udaremniono zamach na prezydenta Ukrainy!
- Areszt dla policjanta, który okradał myjnie samochodowe i napadł na swojego kolegę
- Tragiczny pożar na nl. Popiełuszki w Rzeszowie. Wszczęto śledztwo w sprawie śmierci 14-latki
- Powoli startuje sezon kapieliskowy na Podkarpaciu. Ale rzeszowska Żwirownia znów nieczynna
- Zaginęła 14-latka. Liczyła się każda minuta
- Strefa Mocy + w Boguchwale. Trzy dni przeżywania wiary i rodzinnej wspólnoty [ZDJĘCIA]
- Staromieście tańczyło w rytm Zauchy i Wodeckiego! [ZDJĘCIA]
- Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2025. Trwają ostatnie szlify przed festiwalem [PROGRAM]
- Rzeszów w żałobie. Tragiczna śmierć 14-letniej Julki porusza serca. Dziewczynkę żegnają przyjaciele i szkoła
- Pożar w Rzeszowie. Czy to była próba samobójcza? Policja szuka świadków
- Tragiczny wypadek w Woli Michowej: 34-letni motocyklista zginął na drodze
- Zatrważający incydent w lubaczowskiej konkatedrze podczas mszy w Boże Ciało [WIDEO]
- Wjechał na przejazd kolejowy mimo opuszczających się rogatek!
- Rzeszów świętuje Boże Ciało. Ulicami miasta przeszłą procesja z tłumem wiernych [ZDJĘCIA]
- Tragiczny wypadek w Woli Michowej: Motocyklista zginął, droga zablokowana
- Dramat na Nowym Mieście. Wiceprezydentka Rzeszowa: pomożemy wszystkim poszkodowanym
- Tragedia na Popiełuszki. Nie żyje 14-letnia dziewczyna
- Dramatyczny pożar w Rzeszowie! Wielu rannych w tym dwoje dzieci! [ZDJĘCIA, WIDEO]
- Papież Leon XIV wspomniał w środę na audiencji generalnej o Rzeszowie [WIDEO]
- Policyjna eskorta uratowała 5-latka!
- Rzeszów pod okiem policji. Akcja "Boże Ciało 2025" i koncert "Jednego Serca Jednego Ducha"
Napisz komentarz
Komentarze